Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 30-08-12, 16:00
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Unhappy Σάπισμα κρυπτοκορινών

Διάβασα το εν λόγο άρθρο (http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html) και έπεσα σε κατάθλιψη. Λέτε να έπαθα την ασθένεια Σάπισμα κρυπτοκορινών;
Οι αιτίες ταιριάζουν όλες.

  1. Περίσσεια Νιτρικών μπορεί να υπάρχει ή να υπήρξε τις πρώτες μέρες λόγο τοποθέτησης νέου φίλτρου. Έβαλα όμως το παλιό μακαρόνι, βύθισα τα καινούργια σφουγγαράκια στην μούργα των παλιών και έριξα και σταγόνες βακτηριδίων.
  2. Απότομη πτώση θερμοκρασίας μπορεί να υπήρξε μιας και το ανεμιστηράκι δούλευε χωρείς έλεγχο. Όταν ήμουν σπίτι μόλις η θερμοκρασία έφτανε 24 το έκλεινα. Χθες το βράδυ που γύρισα ήταν στους 21!
  3. Ξαφνικές αλλαγές στο περιβάλλον σίγουρα έγιναν μιας και έβγαλα τα πάντα μέσα από το ενυδρείο και το έστησα από την αρχή.
  4. Συχνές μεταφυτεύσεις δεν έγιναν αλλά έγινε μεταφύτευση...
  5. Ανεπαρκής φωτισμός δεν νομίζω να υπάρχει. 15W ήταν και η προηγούμενη λάμπα με τη μόνη διαφορά ότι η παλιά πρέπει να ήταν καμιά 3ετία επάνω και ήταν απλή λάμπα (φωτισμού δωματίου). Η καινούργια έχει πολύ πιο απαλό φωτισμό (καμία σχέση με την παλιά) και κάπως ροζ, σε αντίθεση πάλι με την παλιά που ήταν έντονο λευκό.
  6. Μεγάλη αλλαγή νερού μετά από μια μεγάλη περίοδο φυσικά και έγινε αφού έστησα το ενυδρείο από την αρχή. Όλο το νερό ήταν καινούργιο σε συνδυασμό με του ότι είχα να κάνω μερική αλλαγή νερού πάνω από 2 μήνες μιας και κάθε μέρα συμπλήρωνα γύρω στο 1 1/2 λίτρο νερό λόγο εξάτμισης από τον ανεμιστήρα. Καμιά φορά το άφηνα για 2-3 μέρες και του έβαζα 3-4 λίτρα.
  7. Αλλαγή των λαμπτήρων φωτισμού, αφού οι παλιοί έχουν εξαντληθεί εντελώς επίσης έγινε. Η παλιά λάμπα η οποία αντικατέστησα πρέπει να είχε πάνω από 3 έτη λειτουργίας.
Λέτε να έχω αυτή την ασθένεια; Τι να πω... Πήγα να τα κάνω καλύτερα και τα έκανα χάλια.......
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01677 seconds with 11 queries