Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 19-03-08, 16:02
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε μια τετοια κατασταση τι θα κανατε?
Στο φυτεμένο μου έχω ένα corydoras μονόφθαλμο το οποίο μάλιστα το αγόρασα (κατά λάθος ομολογώ) στην κατάσταση αυτή πριν από 2 περίπου χρόνια. Όταν το πρόσεξα σκέφτηκα ότι και αυτό δεν άξιζε μια ευκαιρία, αφού κατά λάθος κάποιος το αγόρασε έστω και μονόφθαλμο ; Σκέψου ότι υπό κανονικές συνθήκες μάλλον θα έμενε και θα πέθαινε στο κατάστημα. Λοιπόν δεν το μετάνιωσα καθόλου που το κράτησα και το χαίρομαι κιόλας γιατί είναι πολύ δραστήριο, ζωντανό και διεκδικητικό ψαράκι. Νομίζω ότι είναι προφανής η θέση μου στο ερώτημα που θέτεις Jim.

Όσο για το γενικότερο ερώτημα της ευθανασίας στα ψάρια μας, μπορώ να μοιραστώ μαζί σας ότι προσωπικά το έχω κάνει με τη μέθοδο της ψύξης 2-3 φορές σε neon tetra τα οποία είχαν τόσο πολύ παραμορφωθεί από ασθένεια, που δεν μπορούσαν καλά καλά να φάνε ή ακόμη να κολυμπήσουν αξιοπρεπώς προς την τροφή. Αφήστε δε που ήταν σε μόνιμο κυνήγι από τα άλλα ψάρια (κάτι που συμβαίνει συχνά στη φύση όταν σε μία φυλή εμφανίζονται άτομα με αναπηρίες, πληγές και γενικά δυσμορφίες, εδώ το κάνουν και οι άνθρωποι!). Συνεπώς, δεν είμαι κάθετα αρνητικός υπό συνθήκες αλλά δεν το χαίρομαι κιόλας.

Για το τεράστιο ηθικό θέμα της ευθανασίας γενικότερα, αναρωτηθείτε πρώτα όχι τι θα κάνατε εσείς σε άλλους ή αν θα δίνατε τη συγκατάθεσή σας για κάποιον δικό σας άνθρωπο αλλά να σκεφτείτε αν εσείς οι ίδιοι ήσασταν σε μια τέτοια δυσάρεστη κατάσταση τι θα θέλατε να συμβεί στον εαυτό σας και τότε αυτές οι σκέψεις και η περισυλλογή ίσως σας βοηθήσει να ξεκαθαρίσετε αρκετά πράγματα γύρω από το θέμα αυτό το οποίο σε καμία περίπτωση -κατά τη γνώμη μου- δεν είναι άσπρο-μαύρο.
__________________
Nemo solus satis sapit

*************
Φωτογραφίες και video από τα ενυδρεία μου



Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01464 seconds with 11 queries