Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 27-09-17, 17:57
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.389
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
.....γιατί είναι καθαρό σαρκοφάγο .....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
......Οσο για την διατροφη, αστο γιατι στην φυση παιζει να τρωνε λιγοτερη απο την μιση πρωτεινη απο αυτη που τρωνε στο ενυδρειο.......
Εδώ κάνετε λάθος και οι δυο σας κατά τη γνώμη μου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59726 Οι αυλονοκάρες είναι σωστότερα "κυρίως σαρκοφάγες" και η πρωτεΐνη δεν έχει καμιά σχέση μ΄αυτό
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις δίκιο ,βλακείες γράφουν τα βιβλία ,εσύ συνέχιζε να ταΐζεις στον λύκο σανό .Θα ξέρεις πιο πολλά, από τα βιβλία .Και νόμιζε ότι οι μπουνες ,επειδή είναι μικρότερες δεν μπορούν να τα βάλουν με μεγαλύτερα ψάρια ....... Να σου πω και κάτι ,που δεν το γράφουν τα βιβλία .Μόνο και εάν νιώσει απειλή το ψαρι ,αρρωσταίνει .
Καλη συνεχεια
Φίλε Αφρικανέ με τον τρόπο που απαντάς χάνεις ένα μεγάλο μέρος του δίκιου που έχεις όσον αφορά την λαθεμένη συμβίωση Aulonocara με mbuna.
Όσον αφορά τα βιβλία, έχω διαβάσει αρκετά που γράφουν ανακρίβειες ή έχουν μείνει πίσω σε ενημέρωση.
Επίσης ένα ψάρι δεν αρρωσταίνει μόνο εάν νοιώσει απειλή. Βακτήρια, παράσιτα, ιοί, παράμετροι νερού κλπ ??

*φυσικά στο παρόν νήμα συζητάμε πρωτίστως για το πως να σωθεί το ψάρι που έχει πρόβλημα. Ωστόσο είναι βασικό, πάντα σε περιπτώσεις ασθένειας, να καταπολεμηθεί εκτός από τα συμπτώματα και η αιτία που προκάλεσε την ασθένεια και στην περίπτωση του Κώστα μια πιθανή αιτία είναι η λαθεμένη κατά τη γνώμη μου συγκατοίκηση αυτού του ψαριού με τα mbuna αλλά και με ακόμα ένα αρσενικό που, ακόμα και χωρίς αψιμαχίες ή αντιπαλότητα, είναι στρεσογόνα (και το στρες είναι αιτία ασθενειών).
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01753 seconds with 11 queries