Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 31-10-08, 11:32
Το avatar του χρήστη Nikos!
Nikos! Ο χρήστης Nikos! δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κάτω τούμπα
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mao Εμφάνιση μηνυμάτων
mafia καλημερα.ωραια τα φυτεμενα ,αλλα οπως βλεπεις συνεχεια πρεπει να ειμαστε σε εγρηγορση! συμφωνο οτι 12 ωρες ειναι πολλες για φωτοπεριοδο.9-10 ωρες θα ειναι πιο καλα.το diy co2 σου λειτουργει καλα τωρα που επεσε η θερμοκρασια;επισης πρεπει να μετρησεις no3,fe,po4 ,για να ξερεις που βρισκεσε περιπου απο λιπανση.τρυπες στα φυλλα δειχνουν ισως ελλειψη καλιου.
για την egeria και εγω ειμαι στην ιδια κατασταση με εσενα.εχω 55λιτρα και μεχρι πριν κανα 3 βδομαδες ειχα ακριβως τον ιδιο φωτισμο.με το εβαλα 2 pl λαμπες απο 20 watt το φυτο πραγματικα φουντωσε.καταπρασινο,συμπαγης κορμος,μικρα μεσογονατια.βεβαια και εγω εχω την απορια γιατι εκει που το κοβεις μαυριζει και δεν ξαναβγαζει σαν τα αλλα stem φυτα.
παντως για αυτα τα φυτα ο φωτισμος σου πιστευω ειναι καλος.
τη δευτερη λαμπα την εβαλες προσφατα εσυ, η' την ειχε απο την αρχη;αν ειναι σχετικα προσφατη ισως για αυτο σου δινει λιγο πρασινη αλγη στο τζαμι.
καλο ειναι παντως να σταματησεις λιπασματα,να δεις μετρησεις θρεπτικων σου,ωστε να βρεθει η ισορροπια στο συστημα.βεβαια, περιμενε να μιλησουν παιδια με μεγαλυτερη εμπειρια στο θεμα.
αυτα απο μενα ,και καλη συνεχεια!!

εδω ειναι οδηγος ασθενειας φυτων.αν δεν το εχεις ηδη δει.
http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html
αυτο για τις ασθενειες πρωτη φορα το βλεπω!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01490 seconds with 11 queries