Θέμα: D.I.Y. Moonlight
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #86  
Παλιά 07-03-06, 13:27
Το avatar του χρήστη Stilatos
Stilatos Ο χρήστης Stilatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2006
Περιοχή: glyfada
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Πηγα και πηρα και εγω δυο μπλε cold cathode tube απο το eshop και τις εβαλα και απλα το αποτελεσμα ειναι φανταστικο. τις εβαλα και πισω πισω να κανει και σκιες μπροστα απο βραχους και ψηλα φυτα και φαινεται σαν κανονικο moonlight με ωραιο εφφε. Προσεξα οτι αμα ειναι πολυ εντονο το ρυθμιζεις σε ποιο χαμηλα βολτ αλλα αμα το πας πολυ τοτε η μια λαμπα δεν ειναι τοσο φωτεινο οσο το αλλο (ασχετο αμα τυχει και σε κανονικο βολτ εβγαζε κανονικα το φως αλλα στο ασχετο τρεμοπαιζει η ειναι λιγο πιο χαμηλο το αλλο απλως σβηστο και ξανα αναψε το ειδα οτι αυτο λυθηκε το προβλημα). Εννοειται οτι οταν τα εβαλα εβαλα μπολικη σιλικονη στις ακρες εκει που κουμπονουνε τα καπακια και εκει που βγαινουνε τα καλωδια. Αυτο που λετε επισης οτι στα 12 βολτ σας βγαζει περρισσοτερο (το μετρησα και εγω με πολυμετρο) το προσεξα και εγω ασε που αμα το αφησεις σε αυτην την ρυθμιση ζεσταινεται πολυ και το inverter και ο μετασχηματιστης ετσι και εγω το αφησα στα 9 βολτ που λεει αν και μου βγαζει 10.6 στο πολυμετρο. Επισης το να το στησετε μεσα στο καπακι δεν ειναι δυσκολο εχει και τα σκρατς αλλα αμα ειναι χρισιμοποιεις και καλωδιο να ειναι και πιο σιγουρη η τοποθετηση. Τωρα ομως αποτι λετε δεν γινεται να επεκταθει το καλωδιο απο την λαμπα στο inverter λογο οτι θα τρεμοπαιζει το εχει τεσταρει σιγουρα αυτο κανεις?
__________________
Carrefour 120 L
4 Pterophyllum Scalare
Cayman 80 Scenic Professional 150 λιτρα Φυτεμενο
DIY 5L Co2
DIY moonlight
2 Pterophyllum Scalare, 9 Cardinal Tetra, 2 Ottocinclus Affinis, 2 Crossocheilus siamensis


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01496 seconds with 11 queries