Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #39  
Παλιά 27-01-14, 10:39
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ψαρι σε 20 λιτρα ετσι κι αλλιως δεν ειναι νορμαλ επιλογη
μονομαχος σε 60 λιτρα ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ πως νοιωθει καλα και πως ειναι νορμαλ επιλογη.
Τον δικο μου τον εχω σε 150 και επισεις ΕΛΠΙΖΩ οτι νοιωθει οκ εκει μεσα, αφου στο φυσικο του περιβαλλον καταλαμβανει λιγο μεγαλυτερη εκταση (γυρω στο μισο μετρο επιφανειας)


Αν ολα αυτα τα βλεπεις μη νορμαλ, τοτε υπαρχουν κατι υπεροχα screen savers με εκατονταδες ψαρια στις ελαχιστες ιντσες μιας οθονης...


φυσικα και μπορεις να βαλεις και αλλα ψαρακια, αλλα ειναι δυσκολη η επιλογη λογο λιγων λιτρων (αν ειχες ενα μετρο θα σου ελεγα βαλε αρλεκινακια)
Επισεις μπορεις να βαλεις και θυλικα, αλλα με τη προυποθεση να το κανεις ζουγκλα στα φυτα
Βλεπω οτι η διατυπωση μου (περι νορμαλ και μη νορμαλ) εχει ενοχλησει αρκετους....
ξαναδιατυπωνω λοιπον λεγοντας οτι θεωρω υπερβολη τα 60 λιτρα με εναν μονομαχο μεσα μονο του... ποσο μαλλον τα 150 τα δικα σου... λαμβανωντας υποψη τις συνθηκες που υποτιθεται οτι ο μονομαχος ζει στη φυση (χωρις να ειμαι 100% σιγουρος καθως απο χθες ψαχνω για επιστημονικες ερευνες πανω στο θεμα), και λαμβανωντας υποψη τις συνθηκες στις οποιες αυτα τα ψαρια εχουν γεννηθει (αιχμαλωσια), ναι πιστευω οτι τα λιτρα που μου δινετε ως παραδειγματα (500 λιτρα ο ενας, 150 ο αλλος) ειναι κατι παραπανω απο υπερβολη....
και πιστευω οτι ενα ψαρι (και γενικοτερα ενα κατοικιδιο) οσο χωρο κι αν του δωσουμε, αν μπορουσε να "αναπολησει" το φυσικο του περιβαλλον και να διαλεξει αναμεσα σε 500 λιτρα ενυδρειου ή μια λακουβα στην ταιλανδη, θα διαλεγε την λακουβα στην Ταιλανδη...
και για να τελειωσω με τις φιλοσοφιες (!), γιατι θεωρειτε οτι ο χωρος που του δινουμε μπορει να το κανει ευτυχισμενο, ενω του στερουμε αλλες "χαρές" οπως πχ το ζευγαρωμα? γιατι θεωρειτε καποιοι οτι ενας μονομαχος σε 200-300-500 λιτρα με 2 φυτα μεσα μπορει να ειναι ευτυχισμενος ενω σε ενα 60λιτρο αρκετα εως πολυ φυτεμενο, οχι?

τα παραπανω δεν πανε σε καποιον συγκεκριμενα, απλως βλεπω εδω και καιρο οτι πολλοι θεωρουν τα πολλα εως υπερβολικα λιτρα ως πανακεια σε ολα τα προβληματα των ενυδρειακων ζωντανων....
και τα λεω τελειως φιλικα, εδω μεσα γραφτηκα για να ενημερωθω και να μαθω 5 πραγματα...
ουτως ή αλλως θελω να πιστευω οτι σκοπος και στοχος του site ειναι η ενημερωση για το καλο των ψαριων (γαριδων, σαλιγκαριων κτλ κτλ) μας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01913 seconds with 11 queries