Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 22-12-12, 19:58
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα κυριοι ειμαι νεος στο χωρο κ θελω να μαθω...βουτηξα λιγο βαθια κ γρηγορα βεβαια αλλα στηριζομαι πανω σας!Πριν κανω οτιδηποτε πηρα δυο κλοουνακια τα οποια ερωτευτηκε η κοπελια!!την επομενη μερα κ μετα απο διαβασμα ξεκινησα το στησιμο με ενα ενυδρειο των 30 λιτρων αραγωνιτη γυρω στα 5cm το οποιο ξεπλυνα πρωτα σε συνδιασμο με αυτο π με προμηθευσε το πετ σοπ το οποιο ηδη φιλοξενουσε τα δυο ψαρακια!Εχω εσωτερικο φιλτρο hailea με το σφουγγαρι κ καρμπον π διεθεται!ενα κιλο ζωντανο βραχο τον οποιο στηριξα ορθιο χωρισ να παταει πολυ κατω!τον θερμοστατη στους 27 βαθμουσ κ την αλατοτητα στο 1024!εκανα το τεστ που αγορασα απο το πετ σοπ το οποιο ονομαζεται 6 σε 1 JBL EASYTEST κ το μονο π δεν μου μγηκε πολυ καλο ηταν η σκληροτητα νερου...θα προσπαθησω να ανεβασω καποιες φωτογραφιες να δειτε!τωρα οσον αφορα τις ερωτησεις μου ειναι οι εξης!
1)δεν εχω skimmer,ειναι τοσο απαραιτητο στα λιτρα μου??
2)δεν εκανα την προετοιμασια μου στο ενυδρειο οπως θα επρεπε για καμια δεκαρια μερες π λετε συνηθως ειναι πολυ επιφοβο??
3)αφου δεν προσθεσω τιποτα αλλο κ κανοντας τεστ για καμια βδομαδα θα ηθελα συμβουλη για καποιο κοραλι η ανεμονα η γαριδα καθαριστη!
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για το ενδιαφερον σας!!
καλή αρχή να έχεις φίλε ...όπως σου είπαν τα παιδιά έχεις ξεκινήσει ανάποδα όμως έκανες την σωστή κίνηση να ρωτήσεις και εδώ ...τα ψαράκια έχεις αρκετές πιθανότητες να τα χάσεις ή να σου αρρωστήσουν ...το σωστό είναι να τα πας πίσω στον έξυπνο που στα πούλησε να στα κρατήσει κανα μήνα και στο ενδιάμεσο να πάρεις τεστ αμμωνίας και νιτρώδη της salifert ...ακόμα να ξέρεις πως ο βράχος που σου έδωσε είναι κακής ποιότητας να ψάξεις να βρεις βράχο πορώδη και ελαφρύ και στην συνέχεια να πάρεις και έναν κυκλοφοριτή τύπου κοράλλια νανο ...αν θες από πιο πετ ψώνισες ;
διάβασε τα λινκ να πάρεις μια ιδέα και να είσαι σίγουρος πως θα φτιάξεις τούμπανο ενυδρείο αλλά θέλει υπομονή


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15393
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24372
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01599 seconds with 11 queries