Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 01-08-12, 10:59
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβαζω τωρα και το δικο σου τοπικ με το reef. Ομολογω οτι ειναι το προτυπο που θελω, μαρεσε παρα πολυ! Μπραβο. Και ειδα κ εκει οτι ενω ειχες εναν μεγαλο κυκλοφορητη θα προτιμουσες 3-4 μικροτερους για τα νεκρα σημεια.

Οποτε μια 6045 και μια 6065 (2500 και 6500) θαναι καλυτερα. Στο σκιμμερ θα φυγουν λεφταααα.....

Τον ανθρακα και τον αντιφωσφορο ετσι ελεγα να τον κανω, απλα ειναι σε σακουλες 150γρ. Δεν ειπα για αμμο στο σαμπ, μονο αλγη και ισως λιγο απτον ζωντανο βραχο, αλλα θα μου πεις τι στο ενυδρειο τι στο σαμπ, χαραμιζεται κατω. Οποτε σαμπ λες σκιμερ>αλγη>αντιφωσφορο ανθρακα>θερμαντηρας(300w ειναι επαρκη) και αντλια.
Καλημέρα , σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια , τους κυκλοφορητές τους έχω αλλάξει με 4 μικρότερους συνολικά (3χ3000 + 1χ5000) κινέζικους με μαγνήτη , αυτός ο μεγάλος το είχε κάνει πλυντήριο . Είπα για άμμο γιατι πολλοί βάζουν dsb (deep sand bed) για φυσική απονιτροποίηση αλλά είναι λίγο ξεπερασμένο , το σαμπ έτσι το έχω , μαζεύω την λάσπη σε κάθε αλλαγή νερού και δεν έχω κάποιο θέμα , βράχο βάζουν στο σαμπ για να είναι πιο ανάλαφρο το στήσιμο του ενυδρείου και ταυτόχρονα γίνεται και καταφύγιο για αναπαραγωγή πλανκτόν ,γιατί χρειάζεσαι μια στάνταρ ποσότητα ας πούμε αλλά εκεί ο βράχος εμένα μου μάζευε λάσπη και είχα νιτρικά οπότε τον αφαίρεσα .
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01449 seconds with 11 queries