Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 05-07-12, 13:28
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Γενικά κι εγώ δεν έχω καταλήξει για την αποδοτικότητα των σκευασμάτων αυτών που κυκλοφορούν. Για μία ακόμα φορά όμως θα προτρέψω να μην είστε απόλυτοι για τίποτα (ούτε για τον κύκλο του αζώτου όπως τον ξέρουμε σήμερα). Πολύ απλά διότι είναι διαφορετικό πράγμα το φαινόμενο σαν φαινόμενο (που ούτε κι αυτό είναι απόλυτα στατικό μέσα στο χρόνο) και διαφορετικό η κατανόησή του από εμάς τους ανθρώπους. Και η Γη ήταν πάντα στρογγυλή (σχεδόν ) αλλά μέχρι πριν μερικούς αιώνες - από αυτά που βλέπαμε μέχρι τότε - νομίζαμε ότι είναι επίπεδη... Μπορεί να είναι υπερβολικό το παράδειγμα, όμως σκεφτείτε ότι μπορεί σε μερικά χρόνια να βρεθεί ότι στον κύκλο του αζώτου υπάρχουν περισσότερα στάδια και διαφορετικές διεργασίες από αυτά που μέχρι τώρα μπορούμε να ανιχνεύσουμε (τελείως υποθετικά μιλώντας). Προφανώς και θα πορευθούμε με την παρούσα γνώση και τα σημερινά δεδομένα, απλά να μην έχουμε και κλειστά τα μάτια σε άλλες απόψεις και ιδέες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τεσπα, εγω για να μην ειμαι αδικος, ακομα και προκατελειμενος που ημουν το πειραμα μου το εκανα, και τα σκασα για δυο τετοια σκευασματα (ενα της api κι ενα της serra) και εβαλα σε ενα κουβαδακι ενα εσωτερικο φιλτραι, εριξα ολοκληρη την ποσοτητα που περιειχαν μεσα (ενα τη μια βδομαδα κι ενα την αλλη) και εριξα μερικες σταγονες αμμωνια, και στις δυο περιπτωσεις επι μια βδομαδα (οκ, 4 μερες... δεν ειναι αρκετες αν ηταν πραγματικα βακτηρια? το αληθινο μπολι ποιανει σε 24 ωρες το πολυ) ειχα μετρησεις μονο αμμωνια, οποτε πλεον δε μιλαμε για κατι υποκειμενικο αλλα για αντικειμενικοτατη μπαρουφα...
Ενδιαφέρουσα η προσέγγισή σου, αλλά και πάλι δεν μπορεί να θεωρηθεί ολοκληρωμένο πείραμα (που λες ότι χρειάζεται για να σε πείσει) πρώτον γιατί δεν έχει επαναλήψεις και δεύτερον επειδή η διαδικασία που ακολούθησες διαφέρει από αυτή που προτείνεται στις οδηγίες. Για παράδειγμα - επειδή κιολας δεν ξέρουμε ακριβώς τι περιέχουν τα μπουκαλάκια (foul των εταιριών κατά τη γνώμη μου) - το να ρίξεις ολόκληρο το σκεύασμα μέσα στον κουβά και όχι την προτεινόμενη δόση για τα λίτρα, μπορεί να παίζει σημαντικό ρόλο. Δηλαδή, άν το υγρό του μπουκαλιού περιέχει κάποιο είδους θρεπτικού μέσου για να διατηρεί τα βακτήρια μπορεί όταν το προσθέτεις σε τόσο μεγάλη συγκέντρωση στον κουβά, τα βακτήρια να καταναλώνουν πρώτα αυτό (αν είναι καλύτερη πηγή θρεπτικών για αυτά από την αμμωνία) και όταν αυτό τελειώσει να στραφούν στην κατανάλωση αμμωνίας. Ή, σε διαφορετική περίπτωση, αν το υγρό είναι κάποιο buffer που κρατά τα βακτήρια σε ανενεργή κατάσταση (για συντήρηση) μέχρι να μπούν στο ενυδρείο ή αποτρέπει την αναπαραγωγή τους για να μην peakαρει ο πληθυσμός μέσα στο μπουκαλάκι και μετά καταρρεύσει, τότε μπορεί να έκανε "ζημιά" και στον κουβά σου λόγω μεγάλης συγκέντρωσης. Όλα αυτά είναι υποθετικά βέβαια χάριν διαλόγου, απλά επισημαίνω ότι καλύτερα να ακολουθούσες ακριβώς τις οδηγίες για να κάνεις το πείραμά σου
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01743 seconds with 11 queries