Θέμα: υποστρωμα
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 03-05-10, 01:49
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου, τις ταμπλέτες δεν τις διαλύουμε στο νερο, στο υπόστρωμα τις βάζουμε. Συνεπώς αν η ταμπλέτα δεν ξεθαφτεί κατά λάθος δεν πρόκειται να ελευθερώσει θρεπτικά συστατικά νερό. Φίλε μου δεν ανάφερα ποτέ ότι η ταμπλέτα ελευθερώνει θρεπτικά συστατικά στο νερό, απεναντίας αναφέρθηκα για υπερδοσολογία. Νομίζω δηλαδή πως οι ταμπλέτες ελάχιστα συνεισφέρουν στην λίπανση του νερού και τα υγρά λιπάσματα ελάχιστα συνεισφέρουν στην λίπανση του υποστρώματος. Κάνω λάθος;
Φυσικά και κάνεις λάθος, η λίπανση του υποστρώματος και η λίπανση του νερού στο φυτό είναι αλληλένδετη, υπάρχουν φυτά που απορροφούν ιχνοστοιχεία ταυτόχρονα και από την ρίζα και από το φύλλωμα. Και εφόσον εμείς κάνουμε το λάθος και βάλουμε διπλάσια ποσότητα λιπάσματος και με την τέλεια φωτοσύνθεση πάλι το φυτό δεν θα μπορέσει να απορροφήσει την διπλάσια ποσότητα λιπάσματος που είχαμε βάλει πριν. Κατανοητό;

Επίσης δεν έχω καταλάβει αυτό που λες με το σοκ ή το κάψιμο από την μεγαλύτερη (ας πούμε διπλάσια) ποσότητα λίπανσης. Το λες από προσωπική εμπειρία ή το 'χεις διαβάσει κάπου; Δώσε κάποιο λινκ αν μπορείς...
Φυσικά και το έχω διαβάσει από κάποια βιβλία, δεν το βγάζω από το μυαλό μου, ειδικά για το σοκ και το ξανά λέω πρέπει να βάζουμε ή ταμπλέτες ή υγρό λίπασμα, αν όμως απαιτούν μερικά φυτά ταμπλέτες τότε το άθροισμα της δόσης ταμπλέτας και υγρού λιπάσματος να είναι ίση με τα λίτρα του ενυδρείου μας πάντα αναφερόμαστε για φουλ φυτεμένο, για το κάψιμο μπορεί και να μην ισχύει όντως το έβγαλα από το μυαλό μου με βάση πάντα με τα λιπάσματα του εμπορείου για τα διάφορα φυτώρια, που είναι χημικά και δεν κάνει να τα ρίχνεις κοντά στις ρίζες γιατί τις καίνε, ακόμη και η κοπριά που δεν έχει χωνέψει καίει τις ρίζες. Λίγο ξεφύγαμε όμως.
Αυτό γνωρίζω αυτό λέω είναι η άποψή μου και δεν σου υποχρεώνω να την δεχτείς
Σας παραθέτω και από το λιγκ που μου έδωσε ο georgarask
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462 μερικά αποσπάσματα που αναφέρεται για την υπερδοσολογία:

Θυμηθείτε ότι υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ της απλής δοσολογίας και της υπερβολικής δοσολογίας με λιπάσματα. Τα προγράμματα λίπανσης προτείνονται γενικά για χρήση σε βαριά φυτεμένα ενυδρεία που η πρόσληψη των θρεπτικών συστατικών είναι υψηλή!

Τα παραπάνω μας δίνουν μια γενική ιδέα για το ποσό απαιτείται ανάλογα με τα λίτρα του ενυδρείου μας (μη ξεχνάμε για full φυτεμένα). Αν έχουμε υπερβολικά πολύ υψηλό φωτισμό και τα λίτρα μας πλησιάζουν στην επόμενη κλίμακα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις δόσεις που αναγράφονται στην επόμενη κλίμακα. Επίσης αν το ενυδρείο είναι μόνο 50% φυτεμένο (μικρή φυτομάζα) τότε καλό είναι να μειώσουμε τις δοσολογίες σε 50%.
Στόχος είναι να υπάρχει πάντα μια μικρή υπέρβαση των θρεπτικών στοιχείων ώστε να μπορούν τα φυτά να τα λαμβάνουν χωρίς να παρουσιαστεί έλλειψη σε κάποιο από αυτά.
Η μερική αλλαγή νερού είναι πολύ σημαντική και θα πρέπει να γίνεται σε εβδομαδιαία βάση σε Hi-tech. Έτσι μειώνεται η περίσσεια θρεπτικών ουσιών που ενδέχεται να έχει δημιουργηθεί μέσω παραπάνω λίπανσης από ότι τα φυτά έχουν απορροφήσει .

Η δοσολογία είναι αρκετά απλή. Κάθε ημέρα σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα λίπανσης χορηγούμε (macro η micro) με δοσολογία ανάλογα με τα λίτρα που έχουμε. Στο τέλος της εβδομάδας κάνουμε 50% νερό αλλαγή ώστε να επαναφέρουμε τα θρεπτικά συστατικά σε μηδενική βάση και να ξεκινήσουμε ξανά από την αρχή ώστε να μη συσσωρευτούν περισσότερα από όσα τα φυτά μας έχουν απορροφήσει. Είναι σαν να κάνουμε reset στον υπολογιστή μας για να «αδειάσουμε» την ram από άχρηστα πια κατάλοιπα από προγράμματα που δεν χρησιμοποιούμε πια.
....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01944 seconds with 11 queries