Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 15-05-15, 20:15
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή DIY τροφή για κιχλίδες (και όχι μόνο)

Την συνταγή την έχουμε αναφέρει αρκετές φορές
αλλά ας την έχουμε κι εδώ να υπάρχει.
Πρώτα απ' όλα θεωρώ χρήσιμο να διαβάσουμε αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59726

Η συνταγή λοιπόν που την έχουμε χρησιμοποιήσει πολλοί σε διάφορες παραλλαγές είναι:
*γαρίδες ολόκληρες με το κέλυφος (φρέσκες ή κατεψυγμένες)
*λίγο αρακά κατεψυγμένο (μπορείς και καρότο-σπανάκι-μαρούλι-μπρόκολο-πράσινο φασολάκι)
*σκόνη σπιρουλίνα
*καμιά σκελίδα σκόρδο
*πάπρικα γλυκιά
*λίγες σταγόνες πολυβιταμίνη (προαιρετικά)
*φυτική ζελατίνη ζαχαροπλαστικής ή καλύτερα άγαρ-άγαρ (που προέρχεται από φύκια) ως συνδετικό του μίγματος

Πλένουμε καλά τις γαρίδες (κάποιοι αφαιρούν το κεφάλι) και καθαρίζουμε το εντεράκι της πλάτης.
Πλένουμε καλά τα λαχανικά (μπορούμε και να τα αχνίσουμε ελαφρά).
Περνάμε όλα τα υλικά στο μίξερ μέχρι να γίνουν πολτός.
Προσθέτουμε στο τέλος την πολυβιταμίνη και το συνδετικό του μίγματος.
Μοιράζουμε το μείγμα σε κυβάκια του καταψύκτη και το βάζουμε στην κατάψυξη. Έτσι χρησιμοποιούμε κάθε φορά την ποσότητα που θέλουμε χωρίς να ξεπαγώσουμε το υπόλοιπο και έτσι διατηρείται τουλ. 2-3 μήνες.

Η συνταγή προσαρμόζεται, αυξομειώνοντας τα υλικά, για ψάρια που απαιτούν στη διατροφή τους περισσότερο ή λιγότερο ποσοστό φυτικών συστατικών.

Και μια εικονογραφημένη εκδοχή
BORKED

Tip: αν και η τροφή αυτή έχω δει ότι γίνεται ανάρπαστη σε όσα ψάρια τη δοκίμασα, σε περίπτωση που έχετε κάποιο είδος δύστροπο ή επιλεκτικό στο φαγητό του (δεν θα είναι μάλλον αφρικάνικη κιχλίδα ) προσθέστε στο μίγμα ένα κουταλάκι του γλυκού umami ή αλλιώς όξινο γλουταμινικό νάτριο (αυτό που παράγεται από εκχύλιση φυκιών θα το βρείτε σε καταστήματα υγιεινής διατροφής).
θα κάνει την τροφή ακόμη πιο ελκυστική

Tip για παντρεμένους: μην επιχειρείτε να κάνετε τη συνταγή παρουσία της συζύγου. Θα ακούσετε τα γνωστά "πάλι με τα ενυδρεία ασχολείσαι", "δεν φτάνουν τα σκουλήκια που έβαλες στα τάπερ μου?" "μου τάχεις κάνει όλα χάλια, θέλω καινούργια κουζίνα" κλπ και υπάρχει κίνδυνος ιπτάμενης παντόφλας

Καλά μαγειρέματα!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 16-05-15 στις 06:54
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01685 seconds with 11 queries