Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 22-10-12, 18:20
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Πρωτα απ'ολα ευχαριστω για το χρονο που αφιερωσες να μου απαντησεις
Το μαγαζι ειναι http://www.fish-petplanet.com/ οπως μου ειπε η σελιδα ειναι ακομα υπο κατασκευη αλλα θα λειτουργει και σαν e-shop οταν ετοιμαστει.

Την βαση ισως την κανω 6αρα αλλα για τα αλλα κομματια δεν νομιζω.Το σκεπτικο μου ειναι (μπορει να σκεφτομαι και εντελως λαθος ) οτι 1ον το http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium προτηνει το 5αρι (ενοιτε οτι δεν εμπιστευομαι 100% το προγραμμα γιατι υπαρχουν αρκετοι ασταθμιτοι παραγοντες πχ μια δικια μου απροσεξια) και 2ον και πιο σημαντικο για εμενα (επαναλαμβανω οτι ισως ειμαι λαθος) ειναι οτι με το 5αρι (εκτος απο τον πατο)ειναι πιο ευκολος ο υπολογισμος στη κατασκευη, πχ.στα 35 εκατοστα πλατος με 5αρι τα 2 πλαινα τζαμια πρεπει να εχουν μηκος 34εκατοστα ενω με 6αρι 33,8 οπως και ολες κοντρες πρεπει να ειναι 2χιλιοστα μικροτερες πχ οι μεγαλες 118,8 αντι για 119 που σημαινει οτι οτι ισως να μην κοπουν καλα απο το καταστημα.Τωρα θα μου πεις τη 34 τη 33,8 αλλα εγω πιστευω οτι εχει διαφορα, πιο ευκολα ''σου καθετε'' το μισο εκατοστο παρα το 0,8.Παντα με το δικο μου ισως λαθος σκεπτικο.

Οπως μου λες θα το κανω το internal sub.Ειχα σκοπο να αφισω μεγαλο χώρο στο μεσαιο τμημα γιατι θελω μαλακο νερο και μετα το σφουγκαρι πριν το βιολογικο θα εβαζα τυρφη ,αλλα οπως λες νομιζω οτι ειναι καλυτερο.Το internal sub θα το κανω απο plexiglass για μεγαλυτερη ευελιξια και ευκολοτερη κατεργασια στο υλικο και σε περιπτωση λαθους (ασχετος γαρ) να μπορω να το διορθοσω πιο ευκολα.

Για τα ψαρια το ειχα αναφερει και πιο πανω , θελω τετρα ή αλλα πολυ μικρα κοπαδοψαρα και πιο μετα οταν στρώσει ο βυθος γαριδες.Αν δεν τα καταφερω ( με φυσικες μεθοδους) να εχω τις καταλληλες συνθηκες γι'αυτα τοτε θα παω σε κατι απο εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573 η κατι αλλο που θα μου προτηνετε ή θα βρω ,καταλληλο για το νερο που θα εχω συμφωνα με τις μετρησεις μου.

Για φυτα( η κλασικη σκεψη καθε αρχαριου πιστευω) κατι που να ειναι σαν γρασιδι πχ cuba.Αλλα επιδη εχω καταλαβει οτι κατι τετοιο ειναι δυσκολο για καποιον χωρις εμπειρια θα συμβιβαστω για αρχη με κατι πιο ευκολο και μετα βλεπουμε.
Το ιδανικο θα ηταν ενα ομορφο μικρο κοπαδοψαρο μερικες γαριδες (αν δεν κανω λαθος οταν εχεις γαριδες και πρασιναδα κατω δεν ειναι και οτι καλυτερο να βαλεις ψαρι βυθου πχ corydoras ) και αρκετη πρασιναδα μπρωστα και σταδιακα να ψηλωνουν προς τα πισω με λιγο μαυρο χαλικακι μπροστα....Ξέρω ξεφευγω παλι απο το αρχικο θεμα!!!!

Led με τους απαραιτητους divers σε αναζητισεις που κανω στο e-bay βρησκω πολυ φθηνα αλλα δεν ξερω αν κανουν για εμενα και πως να υπολογισω τα watt τα lumen και τα kelvin που χειαζομαι.
Με τις Τ5 ή Τ8 εχω τον γενικο (αλλα οχι απολυτο κανονα ) 1 βατ ανα λιτρο για υψηλων απαιτησεων οπως σκεφτομαι στο εμμεσο μελλων να το κανω
Το αναφερω εδω αυτο το προβλημα για να υπολογισω χωρο στο αυτοσχεδιο φωτιστικο για επιπλεων λαμπες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01739 seconds with 11 queries