Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 06-12-06, 12:00
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Access Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίδωμεν, προς το παρόν η πράσινη άλγη πάνω στο τζάμι έχει πάρει το πάνω χέρι.
Αναπόφευκτο για φρεσκο-στημένο ενυδρείο...

Συμφωνώ ΚΑΙ με τους 2 σας, διαφωνώ όμως με τον Γιάννη στο

"Σε ένα μικρό ενυδρειάκι έκανα το ανάποδο. Έβαλα πρώτα το ‘δύσκολο’ (Hemianthus callitrichoides ''Cuba'') ακολούθησα τον ρυθμό που ήθελε και μετά έβαζα κάποια υπόλοιπα φυτά που μπορούσαν να το ακολουθήσουν. Στη περίπτωση μου δούλεψε, αλλά δεν έχω προσθέσει πολλά νέα είδη φυτών, μόνο 2-3.
Αυτός είναι, σωστός τρόπος ;"

Δύσκολα φυτά, είναι δύσκολο να "πάρουν κεφάλι" σε καινούρια ενυδρεία σε σύντομο χρονικό διάστημα και χωρίς να έχουμε άλγες, για διάφορους λόγους... Θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ την οποία εσύ ξέρω οτι την έχεις...!
Η τακτική που ακολούθησα εγώ, είναι η εξής: πρώτα τα φυτά μεσαίας-γρήγορης ανάπτυξης και ΜΕΤΑ το πιο "αργό" Lilaeopsis Brasillensis. Τώρα... το θέμα αργή/γρήγορη ανάπτυξη, είναι λίγο σχετικό και έχει να κάνει και με το φώς και το CO2... Πχ... έχω stargrass, rotala rotundifolia και leucocephala που έχω φτάσει να τα θεωρώ "μέτριας" ανάπτυξης και να κλαδεύω κάθε 2-3 βδομάδες... μπορεί να μην αναπτύσσονται σε ύψος, κάνουν όμως πυκνά και μεγάλα φύλλα!

Τώρα Γιάννη και σε συνέχεια κατ'ίδίαν συζήτησής μας... υπάρχουν βέβαια κανόνες "αισθητικής" για το στήσιμο ενός φυτεμένου, για μένα όμως δεν είναι τίποτα περισσότερο απο ένα "εγχειρίδιο" για αρχάριους ζωγράφους...! Αν δεν πειραματιστείς, αν δεν "την πατήσεις", ΔΕΝ θα μάθεις... Αν θεωρήσουμε οτι το φυτεμένο είναι τέχνη, ταλεντάρα ήταν ο Μικελάντζελο, ταλεντάρα ήταν και ο Πικάσσο... και ΕΛΑΧΙΣΤΑ στοιχεία θα βρείς κοινά μεταξύ τους! Ποιανού τους κανόνες να ακολουθήσεις? Και εσύ πού και σε ποιό βαθμό θα παρέμβεις για να έχεις το ΔΙΚΟ ΣΟΥ ενυδρείο και όχι αντιγραφή του Navarro πχ? Κανόνες, συμμετρίες, αναλογίες τα λαμβάνω υπόψην "κατόπιν εορτής" και μόνο ΑΝ έχουν εφαρμογή στο "έργο" μου... χωρίς να θέλω να το παίξω "ψευτοαιρετικός" ή "ταλεντάρα" ή "ειδήμων", αυτή είναι γενικότερα η προσέγγισή μου σε θέματα που άπτονται αισθητικής... Βέβαια οι παραπάνω κανόνες καλό είναι να είναι γνωστοί σε όλους μας, έστω και απλά σαν βιβλιογραφική αναφορά... αυτά, για τους κανόνες... τώρα... ο προγραμματισμός, είναι άλλο θέμα!

Φιλικά,
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02185 seconds with 11 queries