Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 21-09-13, 20:15
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαντάζομαι σε έχω ζαλίσει Δεν ζαλίζομαι εύκολα αλλά θα σου κάνω ακόμα μια τελευταία ερώτηση. Εγώ δηλαδή που θέλω ψάρια τύπου τετρα, guppy τι βυθό θέλω; εάν υπάρχει κάπου μέσα στο φορουμ αυτό που ρωτάω συγνώμη αλλά δεν το βρήκα. Άρα δηλαδή το λίπασμα των φυτών είναι αντικατάσταση του υποστρώματος και το αντίστροφο; μπορεί να κάνω λίγες χαζές ερωτήσεις αλλά θέλω να δώ εάν έχω καταλάβει σωστά ή λάθος. Σχετικά με το link από το ebay που μου έστειλες από ότι είδα είναι στην ίδια τιμή με την τιμή που βρήκα στο http://www.amazonios.gr.
Πληροφορίες για το ειδος που σ ενδιαφέρει
Καταγωγή: Νότια Αμερική, Βενεζουέλα, Γουιάνα, Βραζιλία καθώς και σε πολλά νησιά της Καραϊβικής, συμπεριλαμβανομένων των Τρινιδάδ και Τομπάγκο, Μπαρμπάντος, Αντίγκουα και Μπαρμπούντα και τις Αντίλλες.

Βιότοπος: Μπορεί να ζήσει σε ποτάμια με μεγάλη ροή αλλά και σε βάλτους και έλη. Πολλοί πληθυσμοί του είδους ζουν σε υφάλμυρο νερό.

Μέγιστο μέγεθος: Τα αρσενικά έως 3,5 cm ενώ τα θηλυκά έως 6 cm

Παράμετροι νερού:
Θερμοκρασία: 18 - 28 οC
Ph: 7,00 - 8,00
Gh: 9 - 19
Το νερό της βρύσης είναι ιδανικό χωρίς να χρειάζεται περαιτέρω επεξεργασία από εμάς (εκτός τη χρήση αντιχλώριου και ίσως κάποια ποσότητα αλατιού)

Συγκάτοικοι:
Αν έχουμε σκοπό να φιλοξενήσουμε αρσενικά και θηλυκά γκάπυ πολύ γρήγορα θα ξεκινήσουν οι γέννες και ο πληθυσμός τους θα αυξάνεται με τρελούς ρυθμούς. Αν επιμένουμε να έχουμε συγκάτοικους για κάποιο λόγο εξαιτίας του ήρεμου χαρακτήρα τους δεν υπάρχει πρόβλημα στην επιλογή άλλων "ήσυχων" ψαριών (θα πρέπει φυσικά να προσέξουμε να είναι και συμβατά σύμφωνα με τις παραμέτρους νερού που "απαιτεί" κάθε είδος). Θα πρέπει να αποφύγουμε ψάρια που δεν πειράζουν τις ουρές των άλλων ψαριών όπως π.χ. tiger barbs, serpae tetra κ.λ.

Αναγνώριση φύλου:
Τα αρσενικά έχουν πιο έντονα χρώματα και είναι πιο λεπτά από τα θηλυκά. Το αρσενικό φέρει το γονοπόδιο που κάνει πολύ εύκολο το σεξουαλικό διαχωρισμό από τα θηλυκά.

Προτεινόμενο στήσιμο ενυδρείου:
Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός στο στήσιμο κάποιου ενυδρείου που θα φιλοξενήσει γκάπυ (παρά μόνο η φαντασία μας!). Φυτά επιφανείας όπως το κερατόφυλλο η πίστια βοηθάει το γόνο να κρύβεται και να του δίνεται η δυνατότητα να κρύβεται από τα ενήλικα και να επιβιώνει.

Διατροφή:
Στη φύση τρώνε μικρά έντομα και λάβρες εντόμων. Στο ενυδρείο θα δεχτούν οποιαδήποτε τροφή κυκλοφορεί στο εμπόριο.

Αναπαραγωγή:
Ίσως η πιο εύκολη αναπαραγωγή που γίνεται σε ενυδρειακό περιβάλλον πράγμα που τα κάνει πολύ δημοφιλή ψαράκια ειδικά στους αρχάριους χομπίστες. Πολλαπλασιάζονται με πολύ γρήγορους ρυθμούς και θα πρέπει να προσέξουμε τον υπερπληθυσμό που θα προκύψει. Τα μεγάλα γκάπυ δε θα διστάσουν να φάνε το γόνο τους και για αυτό το λόγο θα πρέπει να μεριμνήσουμε να υπάρχουν πολλές κρυψώνες στο ενυδρείο μας. Σε καμιά περίπτωση δεν είναι σωστό να τα μεγαλώνουμε σε πλαστικές γεννήστρες. Οι λόγοι βρίσκονται εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22360.

Χρήσιμες πληροφορίες: Τα γκάπυ γεννούν κατευθείαν τον γόνο τους και για αυτό ονομάζονται ζωοτόκα. Η εγκυμοσύνη διαρκεί 28 μέρες. Συνήθως γεννούν 2-200 μικρά (κανονικά 30-60). Τα θηλυκά ωριμάζουν σεξουαλικά σε 3 μήνες περίπου ενώ τα αρσενικά γύρω στις 6 εβδομάδες. Εξαρτάται από τα γονίδια τους αλλά και το περιβάλλον που μεγαλώνουν. Ο μέσος όρος του προσδόκιμου ζωής τους σε πολύ καλές συνθήκες είναι 1,5 με 3 χρόνια.

Προτεινόμενη ψαροσύνθεση σε 60 λίτρα:
2 αρσενικά με 6 θηλυκά με γαρίδες red cherry είναι μια καλή επιλογή. Επιπλέον προσθήκη άλλων συγκατοίκων θα πρέπει να συνοδευτεί από αύξηση του βιολογικού μας υλικού στο φίλτρο καθώς και πιο συχνές αλλαγές νερού.
Πηγή : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573

Το προφίλ του το διαβάζεις εδώ
http://www.seriouslyfish.com/species...ia-reticulata/

Δεν έχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις σε βυθό. Απλά μην αδειάσεις τη τσέπη σου - Χαλαζιακή άμμος, χαλίκι...διαλέγεις όπως θες. Απλά απέφυγε τα έντονα χρώματα. Συνήθως προτιμάμε τα μπεζ ή γκρι χρώματα

Το λίπασμα προσφέρει θρεπτικά συστατικά στα φυτά. Υπάρχουν τα υγρά λιπάσματα ή οι ταμπλέτες λιπάνσεως. Η μεγάλη διαφορά τους είναι ο τρόπος που τα φυτά προσλαμβάνουν τα στοιχεία και ο χρόνος που τα στοιχεία αυτά ειναι διαθέσιμα στα φυτά

Για εύκολα φυτά ένα λίπασμα γενικής χρήσης είναι μια χαρά, αρκεί να ακολουθείς την προτεινόμενη δόση
Δεν χρειάζεσαι υπόστρωμα - ούτε ταμπλέτες

Εφόσον βρήκες "φθηνα" τεστ σε ελληνικό κατάστημα, εννοείται πως καλά κάνεις και το στηρίζεις
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03471 seconds with 11 queries