Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 24-12-11, 17:06
Το avatar του χρήστη azores
azores Ο χρήστης azores δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2005
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με λιπάσματα ποιο έχετε δει να είναι ποιο ελαφρύ για δίσκους .
Αυτό που χρησιμοποιώ μέχρι τώρα είναι τις API και φαίνεται να μην έχουν πρόβλημα
.Μου τελειωσε όμως προχθές και σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο αν όχι το ίδιο κάποιο που χρησιμοποιείτε και έχετε διαπιστώσει ότι είναι σχετικά ελαφρύ για το νερό . Γενικός το χρησιμοποιώ σε ελαχιστη ποσότητα και μονο όταν βλέπω ότι αρχίζουν τα φυτακια να την ακούνε από σίδηρο δηλαδή να ψιλοκιτρινιζουν ένα δυο φυλα από οποιο φυτό μου κάνει την προειδοποίηση .
Καλησπέρα σου.

Από όσο μπορώ να σε πληροφορήσω, δεν γνωρίζω κάποιο λίπασμα το οποίο μπορεί να προκαλέσει "ζημιά" στους δίσκους.
Γενικά οι εταιρείες που ασχολούνται με λιπάσματα δεν αναφέρουν κάτι στην συσκευασία τους, που να σε "φοβίζει" επειδή έχεις δίσκους.
Ακόμη και το nitrogen που ρίχνουμε, δεν έχει καμία σχέση με τα "δικά μας νιτρικά". Είναι πηγή αζώτου αποκλειστικά για ζωντανά φυτά.

Αν θέλεις διάβασε αυτό .
Εξηγεί αναλυτικά, τι χρειάζονται τα φυτά για να είναι υγιή! Το έχω ως "ευαγγέλιο" εδώ και χρόνια..
Επίσης διάβασε και αυτό "Ευαγγέλιο" αριθμός 2

Το μοναδικό λίπασμα που είναι πλήρες είναι της seachem που αναφέρει και ο Ηλίας, το flourish
Προσωπικά χρησιμοποιώ το multi της Brightwell και αυτό γιατί δεν έχει nitrogen και phosphorus. Έχει σταγονόμοτρο στο καπάκι και δοσολογία με σταγόνες για καθημερινό "τάισμα" των φυτών.

Ελπίζω να σε βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα.
__________________
web mail : azores78@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01545 seconds with 11 queries