Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 07-10-17, 21:52
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.387
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ με ,καλοπροαίρετα στο πρώτο μου ποστ , έκανα υπόθεση βάση λεγόμενων σου .Εσύ έχεις ένα ψάρι στο ενυδρείο σου,που όσο κα άσχετος να είσαι, ξεχωρίζεις το φύλο του από 100 μετρά .Αλλά εσυ από τέτοια δεν μασάς
Συνεχίζω να λέω ,όχι σε' σένα ,αλλά στους φίλους που διαβάζουν το θέμα .τα ψάρια σου είναι ακατάλληλα ,είναι μπλεγμένα μπουνιές με χαπς ,. Θα υπάρξουν πρόβλημα σε βάθος χρόνου ,και δεν τα βάζουμε ΠΟΤΕ μαζί
Και ένα σχόλιο για τον Κλεόβουλο
Κλεόβουλε δεν ψάχνω το δίκιο μου,σε ένα φορουμ για το αγαπημένο μας χομπι ,την εμπειρία μου καταθέτω εδώ ,αν είμαι λάθος να μου το πεις ,να το κουβεντιάσουμε .Επίσης ,δεν είδα αντίστοιχο σχόλιο για το ειρωνικό σχόλιο του φίλου να κάνεις .
Αν είσαι ένταξη, θα ήθελα ν κάνεις και ένα σχόλιο στον ξερόλα φίλο μας ,αν τα λεγόμενα μου είναι σωστά .Εκτός αν κάνω λάθος
Δεν μπαίνω συχνά στο φόρουμ ,κανονικά δεν απαντώ σε προκλητικούς και ξερόλες ,αλλά τόσο χοντρό δεν θα το άφηνα αναπάντητο, από έναν άσχετο ,που το παίζει ,ξερόλας, εκ του ασφαλούς .Άνοιξε κανα βιβλίο να δεις τις αρσενικές με τις θύλακες αυλονοκαρες ,και τις διαφορές τους … .....
Υ/Γ-πρώτη φορά άκουσα ότι κυκλοφορούν θηλυκές χρωματιστές αυλονοκαρες πόντος .Να τα λέμε και αυτά …
Φίλε Αφρικανέ όπως βλέπεις, από το δεύτερο ποστ που έχω Quote, εγώ σου έδωσα δίκιο (εκεί που είχες). Καλά κάνεις και λες την άποψη σου και κανείς μας δεν είναι παντογνώστης, εξάλλου γι αυτό υπάρχουν και τα φόρουμ, για να συζητάμε και να ανταλλάσσουμε εμπειρίες, καθώς τα βιβλία που υπάρχουν δεν καλύπτουν όλες τις απορίες που γεννιούνται.
Δεν σχολίασα τα ειρωνικά σχόλια (που κακώς βεβαίως έγιναν) του Κώστα γιατί έπονται του δικού σου. Και ο Κώστας θα πρέπει να είναι πιο συγκρατημένος ως αρχάριος αφού έχει πολλά να μάθει με ένα μόνο χρόνο(?) εμπειρίας.
Όσον αφορά την λαθεμένη κατά τη γνώμη μου εισαγωγή των Aulonocara (peacocks και όχι Haps) το είχα επισημάνει πολύ νωρίς στο θέμα του http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...&postcount=139
Όσον αφορά τις "χρωματιστές θηλυκές αυλονοκάρες" έχω γράψει στο ποστ ν.20

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ κάνετε λάθος και οι δυο σας κατά τη γνώμη μου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59726 Οι αυλονοκάρες είναι σωστότερα "κυρίως σαρκοφάγες" και η πρωτεΐνη δεν έχει καμιά σχέση μ΄αυτό

Φίλε Αφρικανέ με τον τρόπο που απαντάς χάνεις ένα μεγάλο μέρος του δίκιου που έχεις όσον αφορά την λαθεμένη συμβίωση Aulonocara με mbuna.
Όσον αφορά τα βιβλία, έχω διαβάσει αρκετά που γράφουν ανακρίβειες ή έχουν μείνει πίσω σε ενημέρωση.
Επίσης ένα ψάρι δεν αρρωσταίνει μόνο εάν νοιώσει απειλή. Βακτήρια, παράσιτα, ιοί, παράμετροι νερού κλπ ??

*φυσικά στο παρόν νήμα συζητάμε πρωτίστως για το πως να σωθεί το ψάρι που έχει πρόβλημα. Ωστόσο είναι βασικό, πάντα σε περιπτώσεις ασθένειας, να καταπολεμηθεί εκτός από τα συμπτώματα και η αιτία που προκάλεσε την ασθένεια και στην περίπτωση του Κώστα μια πιθανή αιτία είναι η λαθεμένη κατά τη γνώμη μου συγκατοίκηση αυτού του ψαριού με τα mbuna αλλά και με ακόμα ένα αρσενικό που, ακόμα και χωρίς αψιμαχίες ή αντιπαλότητα, είναι στρεσογόνα (και το στρες είναι αιτία ασθενειών).
Δεν χρειαζόμαστε ανούσιες αντιπαραθέσεις και λυπάμαι αν έχει κάποιος παρεξηγήσει αυτά που γράφω,
αν και προσπαθώ να σέβομαι τον οποιονδήποτε συνομιλητή μου-ανεξάρτητα από τη μικρή ή μεγάλη του εμπειρία στο χόμπυ-
και κυρίως τη ζωή των ζωντανών που φιλοξενεί.
Το θέμα της "ασθένειας" του ψαριού έχει λήξει.
Καλή συνέχεια και στους δυο σας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02062 seconds with 11 queries