Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #54  
Παλιά 25-01-10, 21:16
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquarius Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο για την αγορά σου! Με το καλό να το δεχτείς, που λένε! Από που το παρήγγειλες?
Απαντάω με τα αντίστοιχα νούμερα στις παρατηρήσεις σου, γιατί δεν μπορώ να το κάνω quote.

1. Την ελάχιστη αντίληψη της λογικής των υπολογιστών, την έχω. Το ότι έχει programmable logic με πύλες μου αρέσει, στην άλγεβρα Bull ήμουν πολύ καλός σαν φοιτητής (χρόνια πριν). Αλλά θέλοντας το καλοκαίρι που μας πέρασε να σχεδιάσω ένα gadget για την μηχανή μου (όπως κατάλαβες είμαι τρελός με τα gadget, θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου gadget freak) διάβασα πάλι όλες τις πύλες, οπότε η λογική τους μου είναι κατανοητή. Αλήθεια, που χρησιμοποιείς αυτή την programmable logic στον ghl;

2. Καλό που έχεις διαβάσει τόσα θετικά σχόλια για την αξιοπιστία του. Ο.Κ. θα έχω και ένα plan B καλού κακού. Αρνητικά σχόλια έχεις διαβάσει, και αν ναι που συνήθως περιστρέφονται;

3. Εννοείται ότι μπορείς να σχολιάζεις ότι θέλεις από αυτά που σκέπτομαι. Άλλωστε, αυτός είναι ο λόγος που τα γράφω. Το set up θα το πάω σιγά σιγά. Δεν είναι στόχος της ζωής μου η πλήρης ανάπτυξη και επέκταση του συστήματος. Θεωρώ ότι η τεχνολογία είναι για να μου ευκολύνει τη ζωή και όχι για να μου την περιπλέκει. Τελικός μου σκοπός είναι αν θέλεις να έχω ένα αυτοματοποιημένο σύστημα το οποίο θα μου επιτρέπει να λείπω ένα μήνα από το σπίτι και όλα να κυλούν καλώς. Δεν θέλω καθημερινές ρουτίνες γιατί απλά δεν έχω τον χρόνο για αυτές.

4. Ο Kalkwasser reactor είναι της Aqua medic, όπως και ο Calcreactor και Nitrariductor που έχω ήδη. Τα probe που θα χρησιμοποιηθούν είναι της Aqua Medic που έχει σχεδιάσει probe για να τοποθετούνται μέσα στους reactors. Στον Kalkwasser αν το pH πέσει από 12.4 σε 12.2 η ποσότητα του ασβεστίου πέφτει από 900 ppm σε 300 ppm. Προφανώς δεν πήρα τον Kalkwasser για το ασβέστιο, αλλά για να σταθεροποιώ το dKH, που σημαίνει πιο σταθερό pH. Ουσιαστικά αντισταθμίζω το drop down που θα έχω από τον calcreactor αλλά και προσθέτω ασβέστιο βοηθώντας τον. Θεωρώ ότι τα 2 αυτά συστήματα λειτουργούν συμπληρωματικά. Θα μου πεις, χρειάζονται; Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Τα στοιχεία που προσθέτουν θα μπορούσα να τα προσθέτω με σταγόνες και το pH να το σταθεροποιώ με buffer, αν χρειαστεί. Τα θεωρώ πιο φυσικά συστήματα από το να πετάω μέσα διάφορα χημικά, αν σε βάθος χρόνου θα κάνουν απόσβεση, δεν το γνωρίζω. Ο Calcreactor λειτουργεί και τώρα με pH controller της American marine. Ρυθμίζει την βαλβίδα του Co2 για να υπάρχει μέσα στον reactor pH 6.1. Η παραγωγή ασβεστίου μέσα στον reactor έχει να κάνει με το πόσο χαμηλά είναι το pH, αν είναι ας πούμε 8.2 που είναι του ενυδρείου, είναι σχεδόν μηδενική η παραγωγή. Οπότε, όταν ανοίγει ο reactor για την προσθήκη Ca, το pH του ανεβαίνει και η βαλβίδα θα ανοίξει αυτόματα. Προς τον παρόν τον Calcreactor τον ανοίγω χειροκίνητα (μετράω με American Marine το Ca), θα δω πως μπορεί να αυτοματοποιηθεί. Σχετικά με τον Nitrareductor, σε επικοινωνία που είχα με την aqua medic για το πόσο ακριβής πρέπει να είναι οι μετρήσεις μέσα στον reactor και έχοντας ξεκαθαρίσει ότι έχω ήδη controller από άλλη εταιρεία, μου είπε ότι πρέπει να λειτουργεί στα -250mV. Κατώτερο όριο είναι τα -300mV, αν πέσει κάτω από εκεί τα βακτήρια μέσα στον reactor αρχίζουν να χρησιμοποιούν θειικό άλας με αποτέλεσμα το H2S (Hydrogensulfide) το οποίο είναι τοξικό και μυρίζει σαν κλούβιο αυγό. Ανώτατο όριο είναι τα -50mV, αν ανέβει και άλλο η διάσπαση των νιτρικών μπορεί να σταματήσει στο επίπεδο του nitrite οπότε ο reactor θα προσθέσει νιτρικά στο ενυδρείο (το ανάποδο από ότι έχει σχεδιαστεί να κάνει). Αυτά στο μυαλό μου κάνουν επιτακτική την ανάγκη τις μέτρησης του ORP μέσα στον reactor και την αυτοματοποίησή του.

5. Ναι είναι πολλά τα probe και πολύ μεγάλο το κόστος, πάνω από 1000 euro γιατί χρειάζονται και οι κάρτες επέκτασης κάθε φορά. Δεν ξέρω κάθε πότε θέλουν αλλαγή τα probes και σίγουρα αυτός ο παράγοντας θα αποτελέσει κριτήριο. Στην American Marine η συντήρηση που χρειάζεται βάση κατασκευαστή (που σίγουρα δίνει μικρότερους χρόνους για να είναι καλυμμένος) είναι: κάθε 6 μήνες στο O2 αλλάζεις κάποια μεμβράνη (κόστος 14 euros) ,κάθε 18 μήνες του pH (36 euro) και του ORP (50 euro) , κάθε 2 με 3 χρόνια του nitrite (γιατί δεν το έχεις μόνιμα εγκατεστημένο στο ενυδρείο, 150 euro), του salinity και temp ποτέ. Αυτά τα κόστη σε συνάρτηση με την ακρίβεια στις μετρήσεις είναι για εμένα μια πάρα πολύ καλή επιλογή. Αν τα κόστη είναι ίδια και για τον ghl θα αναλάβει πλήρως, αν όχι θα κρατήσω και την American marine μια που την έχω ήδη. Τώρα το καθάρισμα των probes, έτσι και αλλιώς το έχω ήδη. Σε όσο καλύτερη ροή βρίσκονται τόσο πια σπάνια θέλουν καθάρισμα, τώρα το πότε ακριβώς θα δείξει στο μέλλον, αλλά δεν είναι ιδιαίτερα χρονοβόρα διαδικασία. Το καλιμπράρισμα το βλέπεις αν χρειάζεται από τις ενδείξεις που παίρνεις. Αν οι μετρήσεις σου έχουν μεγάλες αδικαιολόγητες αποκλίσεις πίσω από τις οποίες δεν κρύβεται λογική εξήγηση, τότε ήρθε η ώρα να κάνεις καλιμπράρισμα.

6. Ναι, όλες οι Tunze (6) είναι controllable. Θεωρώ ότι σε μια ζωή που αναπτύσσεται δεν μπορείς να κρατάς σταθερές συνθήκες. Άλλη ανάγκη από ροή έχει τώρα το ενυδρείο που είναι άδειο, άλλη θα έχει στο μέλλον και άλλη αργότερα όταν αν όλα πάνε καλά θα έχουν αναπτυχθεί τα κοράλλια.

7. Το Wavebox μάλλον θα παίξει στον δικό του controller με χρονοδιακόπτη από την ghl, δηλαδή να έχει κάποιες ώρες το 24ωρο και όχι συνέχεια εκτός από το βράδυ που σταματάει τώρα.


Σε ευχαριστώ πολύ, από τον Harald όπως και 9 στα 10 από τα πράγματα που έχω. Έχω δώσει μια περιούσια και σκέπτομαι πόσα θα έπρεπε να δώσω αν τα έπαιρνα από Ελλάδα. Πολλά χρόνια τώρα (σκέψου πριν την Paypal) αγοράζω από το Internet (προτιμώ από Αμερική η οποία τώρα συμφέρει ακόμα πιο πολύ με την τιμή του δολαρίου).
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02330 seconds with 11 queries