Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 08-05-12, 21:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratis301 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω 2 χρυσοψαρα σε ενυδρειο 35 λιτρων και θα ηθελα να μου πειτε ποσα φυλαρακια τροφης πρεπει να δινω και ποσες φορες την ημερα
-------------------------
μολις εγγραφτηκα στην ιστοσελιδα μπορειτε να με βοηθεισεται στην ερωτηση μου γιατι δεν ξερο ποση τροφη θα δινω στα χρθσοψαρα μο
εχω 2 χρυσοψαρα σε ενυδρειο 35 λιτρων και θα ηθελα να μου πειτε ποσα φυλαρακια τροφης πρεπει να δινω και ποσες φορες την ημερα

Καλως ηρθες.

Αυτο που πρεπει να σε ανησυχει δεν πρεπει να ειναι η τροφη (τα χρυσοψαρα μπορουν να ζησουν για μηνες χωρις τροφη - σε χαμηλη θερμοκρασια)

Αυτο που πρεπει να σε ανησυχει ειναι οι τιμες του νερου σε αμμωνια (ΝΗ3/4) νιτρωδη (ΝΟ2) και νιτρικα (ΝΟ3) αφου απο αυτα (ιδιως τα δυο πρωτα) μπορουν τα ψαρακια σου να αποδημησουν εις κυριον, αμεσα.
Κι αυτα (αμμωνια - νιτρωδη) ανεβαινουν αμεσα απο το ταισμα.
Για να μην μηδενιζονται επιτοπου, πρεπει να υπαρχει σωστο φιλτρο στο ενυδρειο (στρωμενο - με νιτροποιητικα βακτηρια μεσα στα υλικα του, που "τρεφονται" με αμμωνια και νιτρωδη - αντιθετα τα νιτρικα φευγουν ως επι των πλειστων, με ποσοστιαιες αλλαγες νερου κλπ)

Διαβασε αυτα
ΑΜΜΩΝΙΑ - Τι είναι και πως την αντιμετωπίζω;
Κατανοώντας τον κύκλο του αζώτου
Μπολιασμα : προετοιμασία και διαδικασία.
Οι λογοι που πρεπει να κανουμε μετρησεις στο ενυδρειο μας!

ΥΓ το ενυδρειο ειναι μικρο για τα ψαρια, εκτος κι αν ειναι νεαρα μεχρι λιγων μηνων.
Τα ενηλικα ειδους fancy (νeil tail, oranda κλπ) που δεν γινονται πολυ μεγαλα, θελουν 40 λιτρα μινιμουμ το ατομο και μηκος ενυδρειου 80 εκ μινιμουμ, ενω τα ειδη common και comet θελουν 70-80 λιτρα το ατομο και 120 εκ μηκος ενυδρειου μινιμουμ.
Οτιδηποτε μικροτερο, θα ταλαιπωρησει ειτε τα ψαρια, ειτε τον ιδιοκτητη ... για να κραταει καλα τα ψαρια.
Ο βαθμος εμπειριας ειναι καθοριστικος παραγοντας για ολα αυτα.

...
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01677 seconds with 11 queries