Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 16-10-16, 13:21
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
κάνεις λάθος γιατί τα diy. Μπορείς να τα κάνεις καλύτερα από εργοστασιακά σε θέμα Αντοχης σιγουρα και με λιγο κοπο και εμφανησης. χωρίς να ανέβεις ψηλά.
4 λαμπες T5 150cm 90W,ballasts,1 αξιοπρεπεστατο καπακι και επενδυση ξυλου σε ενυδρειο και βαση δεν πεφτεις κατω απο 300€ μονο για αυτα + βαση κιλοδοκου +τζαμια σιλικονες εχεις φτασει τα 1200-1500€ καπου τα διπλασια με τριπλασια απο το να το αγοραζες ετοιμο που και παλι θα ηταν wanna be RIO.
και γω αρχάριος έκανα 2 ενυδρεία ένα 300λιτρα και ένα 126 λίτρα και τις βάσεις τους και τα έχω στο σαλόνι και είναι πιο όμορφα από εργοστασιακά που έβλεπα.
το θέμα για την εμφανηση είναι στον καλό και προσεκτικό καθαρισμό της σιλικόνης.
και ένα τελευταίο που κολησα για έναν φίλο που το ήθελε rimless αν το δεις θα πάθεις πλάκα.
και πίστεψε με τα κάνεις όπως θες αλλά αυτό με την ομορφιά ότι τα diy δεν είναι για σαλονι δε συμφωνώ.
είναι πολες φορές ομορφότερα.

9/10 DIY δεν εχουν καν καπακι η' εχουν πολυκαρβονικο λες και βλεπεις παραγκα με ελενιτ σκεπη.
Τα φωτιστικα ειναι κρεμαστα απο το ταβανι,ledοταινιες η' κρεμαστα τυπου GLO.

To εργοστασιακο εχει κανονικο καπακι με flaps (rehau,juwel rio,anubias)
Kανονικο φωτιστικο που δεν φενεται "ξενο" πανω του σαν προχειροδουλεια και εχει 4 λαμπες Τ5 ΅των 90W που οι 2 ειναι daylight και οι αλλες 2 η' nature η' color.

To τι θελει ο καθε ενας και το τι θεωρει ωραιο διαφερει παρα πολυ αλλιως ολοι θα ειχαμε το ιδιο σπιτι,το ιδιο αυτοκινητο και θα κυνηγουσαμε την ιδια γυναικα.
Εγω μιλησα για το δικο μου γουστο και το τι θεωρω ωραιο με βαση το εργοστασιακο.
Οπως και στις DIY κατασκευες γενικως,ασχετα απο τα ενυδρεια,καποιοι προτιμουν την λειτουργικοτητα και το τι παραπανω προσφερει ενω εγω πχ θαυμαζω τις DIY κατασκευες που μοιαζουν με εργοστασιακες και δεν ξεχωριζεις αν αυτο φτοιαχτηκε με το μερακι καποιου η' αν το αγορασε ετσι ετοιμο.

Παραθετω και μερικες τυχαιες φωτο απο το google χωρις να θελω να προσβαλω τους ιδιοκτητες αλλα για να τονισω τη διαφορα.




Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02457 seconds with 11 queries