Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 17-02-16, 15:15
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Και στα 3 ενυδρεία μου έχω παρόμοια φίλτρα και θα σου πω τι έχω παρατηρήσει.
Το μειονέκτημα (αν είναι μειονέκτημα) είναι πως η επιφάνεια που έχουν τα σφουγγάρια με αυτό το τρόπο μπορεί να φανεί πως είναι μικρή σε σχέση με τη ροή και τους ρύπους που υπάρχουν. Αν δεν έχεις πολλά σκουπιδάκια δεν θα χρειάζονται τακτικά να καθαρίζονται, αν όμως έχεις πολλά, ίσως να χρειάζεται να τα βγάζεις και να τα καθαρίζεις κάθε 1-2 εβδομάδες.
Το ενυδρειακό βαμβάκι δεν θα το βάλεις εκεί, είναι πολύ στενός ο χώρος, θα μπουκώνει γρήγορα, θα το βάλεις κάτω από τα σφουγγάρια, έτσι θα προστατεύεις και το βιολογικό υλικό από τα σκουπιδάκια.
Αν έχεις πολλά σκουπιδάκια θα πρέπει να πας σε άλλη μέθοδο, τα σφουγγάρια κάθετα και όχι οριζόντια, αλλά βέβαια αλλάζει λίγο και η κατασκευή.
Αν έβαζες χρυσόψαρα που λερώνουν πολύ θα σου έλεγα σίγουρα να μη το κάνεις έτσι, αλλά τα σφουγγάρια κάθετα.
Αντλίες θα σου πρότεινα να βάλεις 2 μικρότερες και όχι μία μεγάλη, πχ 2 sicce Nova 800L/H, γιατί θα έχεις την μεγαλύτερη ροή από ότι με την 1.5 syncra , μικρότερη κατανάλωση και μεγαλύτερη ασφάλεια, αν πάθει κάτι η μία θα δουλεύει η άλλη.
sicce 1.5 synchra 1350 L/H 23W
sicce nova 800 L/H 10W
για 2 ξεκίνησα αφού έχω μία αχρησιμοποίητη eheim compact 600.

Αλλά ήθελα να κάνω οικονομία χώρου, ίσως και θορύβου.

Σε περίπτωση βλάβης θα έχω και το εξωτερικο φίλτρο (eco pro 300) .

Μόλις το κατασκευάσω θα δω τι χωράει και ανάλογα θα βάλω.


Τα σφουγγάρια να τα πλένω κάθε βδομάδα δεν έχω πρόβλημα αφού θα βγαίνουν για πλάκα εάν κάνω κάτι σαν καλαθάκι Juwel.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01570 seconds with 11 queries