Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #51  
Παλιά 29-09-15, 12:11
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
1 ρακορ δεξαμενης Φ32
Άμα δεν τρυπήσεις για την επιστροφή όπως λέγαμε, δεν χρειάζεσαι τέτοιο ρακορ, γιατί θα μπαίνει από πάνω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα κλείνεις την αντλία και θα κάνεις αλλαγή μέχρι το ύψος της υπερχείλισης γιατι θα έρθει και το νερό απο το σαμπ.
Για αυτο σου είπα κάνε και μια τρυπα χαμηλα στο ενυδρείο με ρακορ + βανα + ποτηρακι + λάστιχο για να αδειάζεις εύκολα το νερό χωρίς αντλία
To πιο βρώμικο νερό του ενυδρείου βρίσκεται στο sump βάση εμπειρίας. Οι περισσότεροι θαλασσινοί, κλείνουμε την αντλία και κάνουμε αλλαγές απο εκεί, ιδίως από τα πρώτα διαμερίσματα... Το sump επίσης το αδειάζουμε κατά καιρούς για να το καθαρίσουμε μέσα με βετέξ κ.α. γιατί πιάνει μάκα στον πάτο και γίνονται εστίες νιτρικών...

Εγώ έχω πάρει μια κινέζικη αντλία μικρή απο ebay των 4 ευρώ, την οποία έχω και για να αναπλήρωση από τον κουβά στο sump και για αλλαγές, οπότε την πετάω μέσα στο sump και από κει σε λεκάνη για το μπάνιο... Με αυτό τον τρόπο γλιτώνεις τα πολλά τρυπήματα, αν και η ιδεά του Τάκη είναι πολύ καλή, την έχει αν θυμάμαι στο χρυσοψαράδικο και τον βόλευει μια χαρά...

Προσωπικά στην θέση σου επειδή έχεις πολλά λίτρα θα επαίρνα μια αντλία έστω 1000άρα και με μανομετρικά 1-2 μέτρα με μύτες σε είσοδο και έξοδο. Οπότε θα την είχα στην άκρη και θα τράβαγα όποτε θέλω νερό από το sump και μετά γέμισμα στο κεντρικό με την ίδια αντλία από κουβά...

Τι θα κέρδισα επίσης λόγο των δύο μυτών? Θα μπορούσα να προσαρμόζω την σκούπα βυθού στην είσοδο και να κάνω βαρβάτο καθάρισμα στο χαλίκι που πιάνει ένα σωρό μπίχλες νιτρικών και φαίνονται και άσχημα

Γενικά χρειάζεται μια αντλία καβάτζα σε όλους για 1002 μικροδουλειές που προκύπτουν
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01512 seconds with 10 queries