Θέμα: ανθρακας
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 11-03-15, 12:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα το μαλακώσεις με την τύρφη και μετά με τον άνθρακα θα το καθαρίσεις απο την κιτρινίλα και οτι άλλο έχει βγάλει η τύρφη..οξέα αμμωνία κ.λ.π. ο άνθρακας δεν θα σου το ξανά ''σκληρήνει''..!-
κάθε πότε θα το αλλάζεις το καταλαβαίνεις και απο την απόδοση του, όταν τον ξανα βάλεις και δεν καθαρίζει την κιτρινίλα τότε θέλει αλλαγή..
μία ποσότητα των 250-300 ml ενεργού άνθρακα μπορεί να σου καθαρίσει έως και 800 λίτρα.. δηλαδή στο 60λιτρο βαρέλι μπορεί να βάλεις τον ίδιο 13 φορές (εμπειρικά στο λέω), αυτό εξαρτάτε απο την ποιότητα του άνθρακα και το πόση κιτρινίλα έχει το νερό..
πάρε απο μαγαζί με φίλτρα νερού, να προσέξεις μόνο να είναι made in USA..!!!
Επειδή αυτό κάνω ίσως και πάνω από 1 χρόνο δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, όχι τουλάχιστον σε αυτό το βαθμό, όπως είδες πιο πάνω τις μετρήσεις που έγραψα , θεωρώ πως είναι καλές. Ξέρω πως ο άνθρακας κατακρατεί κάποια στοιχεία της τύρφης αλλά από ότι παρατήρησα πολύ λίγα. Και κάτι άλλο, ο ανθρακας δυστυχώς δεν κατακρατεί αμμωνία , αυτή την εξουδετερώνει ο ζεόλιθος.
Επίσης ο άνθρακας που βάζω, όπως είπα και πριν, είναι χύμα για οικιακά φίλτρα, και πρέπει να είναι Κινέζικος, και ο προηγούμενος ήταν πολύ λεπτόκοκος και έβγαζε αρκετή σκόνη αλλά το έλυσα αυτό το θεματάκι με ενυδρειακό βαμβάκι, ο καινούριο; που πήρα είναι πιο χοντρόκος αλλά δεν τον έχω ανοίξει ακόμα. Θα προσπαθήσω την επόμενη φορα να ζυγίσω να σας πω τις ποσότητες που βάζω από όλα τα υλικα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01372 seconds with 11 queries