Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 27-12-14, 22:37
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια η σαλμονελα δεν μας ενδιαφερει στο ενυδρειο αλλα οι γνωστοι εισβολεις του ενυδρειου μας, στην πλειοψηφεια δεν αντεχουν τους 32βαθμους!!!
Για ενυδρεια μιλαμε κ οχι για το ινστιτουτο παστερ! Εκτος αν δεν γουσταρετε μερικους εδω μεαα κ τελειωσε το θεμα. Σε οτι λεω 99.99% θα βγει καποιος κ θα υποστηριξει το οτι αντιθετο κ βεβαια θα εχει τους ιδιους να τον σιγονταρουν.
Εδω ο αλλος ο φιλος ειπε για χρηση χλωρινης κ ουδεις αναφερε τιποτα

Πειτε μου τι θελετε να ακουτε να σας βαζω κ εγω αν ειναι +10000 κ παλαμακια κ να εισαστε χαρουμενοι
Κανένα σχόλιο για τα κόκκινα - Φόρτωσες χωρίς να υπάρχει λόγος

Συνεχίζω να ειμαι της άποψης πως η υπερβολή δεν ειναι μέρος του χόμπι - τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγω

Αναφέρθηκα στο λάθος για τους 40 βαθμούς, επειδή το έγραψες δύο φορές
Ειναι άλλο να εκφράζουμε προσωπικες εμπειρίες κι άλλο να αναιρούμε δεδομένα

Σε ποιους συγκεκριμένους μικροοργανισμούς αναφέρεσαι και θεωρείς ότι το σημείο βρασμού των 100 βαθμών έχει τα ίδια αποτελέσματα με τη θερμοκρασία των 40?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη δεν θυμαμαι καλα ουτε ρα παω κ καλα με ρα αλλα threads μπορει καποιος να μου πει σε ποιες περιπτωσεις ανεβαζουμε τις θερμοκρασιες με τους θερμαντηρες κ τα ζωντανα μεσα βεβαια; δεν νομιζω να τα πατε στους 70 ή στους 100 βαθμους εκτος αν ειναι φυτεμενο κ γινει τελεια ψαροσουπα. Καλη σας ορεξη
Ασχετη σύγκριση η παραπάνω με το θέμα της απολύμανσης που εσύ πρώτος ανέλυσες!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 27-12-14 στις 22:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01523 seconds with 10 queries