Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 10-03-14, 02:00
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
4 λιτρα την βδομαδα θα αλλαζει και κανει μονο 89 λεπτα το απιονισμενο (19 λιτρα ειναι το 35% που θα πρεπει να κανει αλλαγη)? Αν και οπως εχουμε πει, καλυτερα οχι απιονισμενο νερο σε ενυδρειο, λογω του οτι (οπως νομιζω ειχε πει ο ντελτα και αλλοι) δεν ξερουμε σε τι συνθηκες βρεθηκε μεχρι να φτασει σε μας (να ειναι ωρες μες τον ηλιο κλπ) και γενικα δεν ξερουμε αν ειναι καλο.

Ουτε το φιλτρακι που του λες με τυρφη θα κανει κατι. Μικρη ποσοτητα θα παιρνει που δεν θα αρκει. Εγω ειχα (στο 20λιτρο βαρελι που προετοιμαζα το νερο της εβδομαδιαιας αλλαγης ενος 50λιτρου ενυδρειου) ενα μεγαλο εσωτερικο φιλτρο της juwel και του εβαζα 100g τυρφη και παλι το ph απο 7.5 μου επεσε στο ενυδρειο στο 6.9 μετα απο 4 μηνες. Τωρα (για το νερο της αλλαγης που προετοιμαζω στο βαρελι για το 60λιτρο ενυδρειο μου) εχω βαλει ενα μικρο sicce micron φιλτο εσωτερικο που χωραει 30g τυρφη και το εχω να γυρναει 15 λιτρα για μια βδομαδα μεχρι να κανω την αλλαγη. Το ph αν πεφτει, πεφτει ελαχιστα και το χρωμα του νερου ειναι ελαχιστα κιτρινο. Οχι οσο θα ερπεπε. Παω παλι για να βαζω το juwel.

Μαλλον εσυ του λες να το κανει μεσα στο ενυδρειο με μικρο εσωτερικο ισως για σιγουρια μην εχει καμια αποτομη μειωση του ph αλλα περαν απο τα ελαχιστα καλα στοιχεια που θα βγαλει η τυρφη, αποτελεσμα πιστευω δεν θα εχει κανενα απολυτος.

Οσον αφορα τωρα που λες η ροη του να ειναι χαμηλη και μπουκωμενη η τυρφη δεν νομιζω οτι ειναι ετσι.

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...&postcount=129
Εχεις δίκιο,0.89 έχει το ένα μπετονι.Απο βιασυνη το έγραωα έτσι.Ο φίλος θέλει περισσοτερα.Εγω με αυτο τον τρόπο καταφερα και κατεβασα το ph απο 7,8 σε 6,8 σε 3 εβδομάδες αν δε κάνω λάθος.Ισως και να μην οφείλετε στην τυρφη λές?Εγώ εκεί απέδωσα την πτώση και γι'αυτο άλλωστε το έκανα.Μωρε πρεπει να αρχίσουμε να πηγαίνουμε τα νερά μας στο χημείο του κράτους μου φαίνεται ...εμένα καλό μου ακούγεται.Η ροή μπουκώνει θες δε θες αν στουμπώσεις ένα φιλτράκι με "χώμα"
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01512 seconds with 11 queries