Θέμα: finrot
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 18-12-13, 12:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntomad Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι ουρές είναι έτσι, αλλά όχι τόσο πολυ, απλά τα 2 που είδα μέσα σε 20 ώρες έχασαν όλη την ουρά.
Αμμωνία δεν μετράω.
Το άλλο είναι 0 και τα νιτρικά μου είναι χαμηλα. Το καταλαβαίνω απο το κερατόφυλλο, έχει αργή ανάπτυξη σε σχέση με το παλιό ενυδρείο.
Επίσης πιάνει άλγη, λίγη στο μπροστινό τζάμι, αλλα πιάνει, κάθε Σάββατο το καθαρίζω, ενώ στο παλιό μια φορά το μήνα και αν.
Το ότι δεν ξέρουμε αν έχεις αμμωνία ή όχι είναι ένα θέμα.
Φάρμακα για fin rot εκτός από το melafix κάνει και το asha 2000 και άλλα. Πολύ δυνατό και θέλει προσοχή είναι και το baktopur αλλά επηρεάζει τη βιολογία πιο πολύ από τα προηγούμενα αλλά έχει αποτελέσματα, προσωπικά το χρησιμοποίησα σε σκαλάρια που μου έπαθαν fin rot αλλά μετά ανέβασε και λίγη αμμωνία το ενυδρείο για λίγες ημέρες, και για αυτό ταΐζεις πολύ λίγο αν το χρησιμοποιήσεις, επίσης επηρεάζει αρνητικά τα ασπόνδυλα (σαλιγκάρια γαρίδες κλπ) και κάποια βυθόψαρα, το γράφει στις οδηγίες. Επίσης να θυμάσαι πως όταν βάζεις φάρμακα βγάζεις τον άνθρακα. Και για να αφαιρέσεις ότι έχει απομείνει από το φάρμακο βάζεις άνθρακα και αλλαγές νερού.
Για τα γκάπυ (και για πολλά άλλα ψάρια) αν δεις πως κάτι δεν πάει καλά , για προληπτικούς λόγους κανει καλό και το αλάτι, διάβασε εδώ.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8221
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01727 seconds with 10 queries