Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 16-08-05, 11:27
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Όχι, η TetraBits discus granules "φωνάζει" ότι είναι της tetra!

Μου φαίνεται όμως ότι βαριέσαι το διάβασμα και ψάχνεις έτοιμες λύσεις! Κάπου στο DIY έχει γράψει κάποιος φίλος για την καρδιά πώς γίνεται. Σκουλήκια από φίλους που φτιάχνουν προμηθεύομαι ή κατεψυγμένα όταν δεν υπάρχουν. Για την καρδιά επειδή δε βρίσκω και το ποστ να στο στείλω γράφω εγώ: Παίρνεις από το χασάπη μια καρδιά βοδινή, την καθαρίζεις πολύ καλά από λίπη και ίνες στο εσωτερικό της (δεν τις λιώνει το μπλεντεράκι). Έχεις έτοιμα μερικά φύλλα σπανάκι πλημμένα από νωρίς για να έχουν στεγνώσει. Έχεις αγοράσει ένα κουτάκι βιταμίνες sera activant και ένα κουτάκι σπιρουλίνα ή τροφή pleco τέλος πάντων. Εγώ έχω σκόρδο υγρό, garlic guard λέει και είναι της seachem, αλλά μπορείς να κάνεις και τη δουλειά σου με το σκόρδο που τρώμε και εμείς. Βάζεις στο μπλεντεράκι τις βιταμίνες και την τροφή των pleco, τα λιώνεις καλά και τα βάζεις σε μια άκρη σε ένα πιατάκι. Αφού έχεις καθαρίσει την καρδιά την κόβεις σε κομμάτια (ας πούμε κυβάκια) περίπου 1x1x1cm και βάζεις 7-8 κομμάτια στο μπλεντεράκι. Πολύ λίγο κόψιμο, ανοίγεις προσθέτεις ένα φύλλο σπανάκι και μια πρέζα από το mix των βιταμινών κλπ και τα κόβεις λίγο ακόμα με το μπλεντεράκι. Πόσο? Τόσο ώστε να έχουν κομματιαστεί μεν αλλά να μην έχουν λιώσει τελείως, μην έχουν γίνει νια-νια που λέμε. Επίσης αν δεις ότι πρασινίζει πολύ μείωσε την ποσότητα σε σπανάκι, μισό φύλλο πχ. Παρένθεση εδώ, κρίθηκε απαραίτητη η χρήση ζελατίνας, ένα υλικό που αγοράζεις απο super market και ρίχνεις ένα φακελάκι μέσα στο mix που προείπα και ανακατεύεις. Αυτό βοηθά όταν ρίχνεις την καρδιά στο νερό να διατηρείται σε κομματάκια και να μη λιώσει αμέσως με αποτέλεσμα να χαθεί πριν φαγωθεί. Αφού έχεις λιώσει όλα τα κομμάτια της καρδιάς έχεις βάλει το παραγόμενο προιόν σε ένα μπωλ, προσθέτεις μερικές σταγόνες σκόρδο αν πάρεις το υγρό ή κανά δυο σκελίδες σκόρδο αλεσμένες και αυτές στο μπλεντεράκι και ανακατεύεις καλά. Μετά σακούλες poly-bags χωρίζεις σε ποσότητες και βουρ στην κατάψυξη! Με μια καρδιά περνάς άνετα έως και 8 μήνες και με κόστος πολύ μικρότερο! Μείον της ιστορίας ότι αν δεν είσαι εξοικειωμένος με "χασαπική" θα φας φρίκη με τη διαδικασία! Ότι απορρίες-ενστάσεις-διορθώσεις καλοδεχούμενες!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george hmmy : 16-08-05 στις 12:47
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01694 seconds with 11 queries