Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 15-07-13, 17:48
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
γνώμη μου φίλε είναι να βάλεις ένα εξωτερικό φίλτρο και να κάνεις την δουλεία σου χωρίς σαμπ, έτσι θα σου μείνει λίγο παραπάνω χώρος στο κυρίως , ακόμα νομίζω πως τόσο πακτωμένα δεν θα λειτουργήσουν καλά ούτε ο βράχος ούτε η μακροάλγη και αντί να βοηθούν θα σου δημιουργούν και πρόβλημα κακής κυκλοφορίας , καλή συνέχεια σου εύχομαι
πακτωμενα κωστα γιατι να ειναι? Θα βαλω οσο χρειαζεται (λιγο αλγη και λιγο βραχο) ωστε να λειτουργει οπως ενα κανονικο refugium απλα θα ειναι μικρο....βεβαια αναλογικα δεν θα ειναι μικρο γιατι θα ειναι περιπου 20% του κυριως τμηματος (τοσο ή και λιγοτερο συνιστουν ποσοστιαια στα διαφορα αρθρα που διαβασα) οποτε θα εχω ολα τα πλεονεκτηματα ενως refugium...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως φιλε μου δεν θα σου δουλεψει καλα το συστημα, επειδη η μικροαλγη μπορει να μην θελει πολυ ροη αλλα ο βραχος θελει(αλλιως η βιολογια παπαλα...).
ΙΜΙΟ αν θελεις οπωσδήποτε να κανεις καλυτερα μην βαλεις καθολου χωρισματα στο συμπ(η κανε ενα ελαχιστο για υπερχειλιση και υαλοβαμβακα) και να βαλεις ενα μικρο ριακτορακι απο εξω για τα φοσφορικα σου.
Παντος οπως σου ειπα και ποιο επανω εγω αλλα και ο Κωστης καλυτερα ενα φιλτρο εξωτερικο και θα εισαι αρχοντας
Νικο στα kanonika refugium pως συνδιαζουν chaeto και βραχο τοτε? Το φιλτρο που σκεφτομαι να βαλω εχει ροη 260λιτ/ωρα αλλα ισως χωραει και λιγο μεγαλυτερο των 360λιτ/ωρα. Δεν σκεφτηκα το δευτερο γιατι απο οτι διαβασα σε διαφορες πηγες, στα refugium me braxo kai chaeto συνιστουν πολυ μικρη ροη (πολυ μικροτερη απο 260λιτ/ωρα) .

http://successfulreefkeeping.com/learn/refugium/
"Low flow, somewhere between 1 to 2 times the volume of refugium, per hour. For example, a 20 gallon refugium would have a flow of 20 to 40 gallons per hour through it. Too much flow can cause too much water movement and adversely affect fragile and small inhabitants."

http://www.livingreefs.com/refugium-basics-t451.html
The flow rate that will optimize your refugium will greatly depend on how you have your refuge set up. If you're using it for nutrient export then shoot for a turnover rate of five times your tank volume per hour. If you're using your refuge as a pod farm then you can increase this flow rate to ten times your tank capacity if you want. If you're using the refuge as a plankton farm then you will probably want a flow rate much lower than even five times the turnover rate. (flow rates are a matter of who you talk to. will be a subject of a future article).


Επισης ρε παιδια μη μου προτεινεται ενναλακτικες λυσεις του sump. Εγραψα οτι ο κυριως λογος που θα βαλω sump ειναι αισθητικος...δεν μου αρεσει να φαινεται τιποτα μεσα στο κυριως χωρο...ειδικα σε τοσο μικρο ενυδρειο που ακομη και ο θεμαντηρας γαι το γουστο μου ειναι αντιαισθητικα πολυ μεγαλος, ποσο μαλλον ο κυκλοφορητης ή το φιλτρο!

Επισης σκεφτηκα πριν το sump για κρεμαστο εξωτερικο...αλλα επισης η εικονα ενως τεραστιου εξωτερικου σε ενα μικρο ενυδρειο

επισης δεν μου αερσει.

Αυτο που θελω να κανω ειναι κατι σαν αυτο




οποτε θα ηθελα απαντησεις σε οτι αφορα τις δυα διαταξεις sump που ανεφερα, την κλασικη με χωρισματα που κυκλοφορει νερο διαδοχικα, ή αυτη που περιεγραψα και σχεδιασα?

Πια θεωρητε πιο πρακτικη και καλυτερη? Εγω εγραψα τα πλεονεκτηματα που βλεπω στην δικια μου, υπαρχουν μειονεκτηματα που μου εχουν ξεφυγει??????
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01913 seconds with 10 queries