Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 25-06-13, 07:57
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt
ΟΚ το stc ρυθμισμένο και έτοιμο.

Με το πέτρωμα θα προσπαθήσω να το προλαβαίνω.

Αλήθεια όταν λείπεις για 1-2 βδομάδες τί κάνεις με όλα αυτά? (σκουπίσματα και αλλαγές νερού βασικά).
Το θεμα ειναι να κανεις κατι, ωστε να μην πετρωνει ο βυθος γενικα. Αυτο νομιζω θα λυθει με καλυτερη κυκλοφορια στο βυθο. Ειτε αυτο θα γινει με το φιλτρο, ειτε με εξτρα κυκλοφορητη (ειναι μικρο το 60αρι για wave maker, εχω ψαξει αρκετα το θεμα).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt
Εννοείς ότι έχεις ρίξει τη θερμοκρασία στο θερμοστάτη και απλά τον έχεις αφήσει πάνω στον stc?

Ο θερμαντηρας δεν θα ανοιξει μονος του, αλλα με εντολη του controller ετσι κι αλλιως.* Για παραδειγμα, η ρυθμιση στον controller ειναι 27 βαθμοι. Αν για καποιο λογο η θερμοκρασια φτασει στους 26,7, ο θερμαντηρας θα ανοιξει. Το ιδιο θα γινεται σε καθε εποχη, με τη διαφορα οτι οριζω διαφορετικη θερμοκρασια στον controller, για να καταλαβαινουν τις εποχες τα ψαρια μου.

*Το θερμαντηρα ειναι καλο να το ρυθμιζει σε υψηλοτερη θερμοκρασια απο αυτη που θελεις. Για παραδειγμα, το χειμωνα θελεις θερμοκρασια 25 βαθμους. Εγω το θερμαντηρα τον εχω ρυθμισμενο στους 28. Ετσι, η εντολη για να ανοιξει, δινεται απο τον controller και οχι απο τον ιδιο. Ο λογος: αποφευγεις το ενδεχομενο (σπανιοτατο, αλλα εχει συμβει σε μερικους) να κολλησει και να βρασουν τα ψαρια σου, εφοσον ρευμα παιρνει απο τον stc και οχι απο το θερμοστατη του. Δηλαδη, ακομα και να κολλησει καποια στιγμη, θα παψει να παιρνει ρευμα.


[QUOTE-delta66]Ειναι καποιες μερες οταν αλλαζουν που εποχες που μπορει να παιξει πανω απο 0.6 αλλαγη θερμοκρασιας (αλλα οχι πανω απο 1.5 συνηθως στα δικα μου μερη) μεσα στην ημερα.
Εκει θα καιει θερμαντηρας χωρις λογο, για να κραταει στο 0,3 τη διαφορα.

Εδω ειναι το πλεονεκτημα του eliwell που εχει διαφορετικη ρυθμιση θερμοκρασιας στη θερμανση και στην ψυξη. [/QUOTE]

Ναι, αυτο δεν το εχει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01546 seconds with 10 queries