Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 08-06-12, 11:42
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ'αρχάς έχω γενικό θέμα με τα φυτά που έχω βάλει (όλα για αρχάριους). Έχω μέσα μια ανούμπια τρία ματσάκια egeria densa και λίγο java moss δεμένο σε μια πέτρα. Ο φωτισμός του ενυδρείου μου δε νομίζω ότι είναι επαρκής για τίποτα παραπάνω καθώς έχει 2 T8 των 30W.
Υπάρχουν πολλά φυτά χαμηλού φωτισμού - δύο που μπορώ να σκευτώ είναι το microsorum pteropus / hydrocotyle leucocephala. Προσπαθώ να σκοτώσω ένα κλαράκι leucocephala εδώ και κάτι μήνες και δεν τα έχω καταφέρει ακόμα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δεύτερο θέμα μου είναι το PH. Οι υπόλοιπες μετρήσεις μου είναι φυσιολογικές (ΝΗ3/4=0,NO2=0,NO3~20) με μια κάπως τσιμπημένη GH...Έχω μέσα ένα κομμάτι ξύλο γύρω στα 4 κιλά, τέσσερις πέτρες κόκκινη λάβα (που μου είπαν ότι δεν επηρρεάζει το PH) και 25 κιλά χαλαζιακή άμμο...Το θέμα μου είναι ότι στο μόνιμο τεστάκι της Seachem (το ταμπελάκι) μου δείχνει ελαφρώς όξινο ph (μεταξύ 6,6-6, αλλά το στικάκι πολυτεστ της jbl που έβαλα μου δείχνει γύρω στο 7,6! Τι να πιστέψω? Αν είναι τόσο πολύ τι μπορω να κάνω για να το κατεβάσω? Πέρα από χημείες και ζουμιά, μπορώ να βάλω κάποιο αντικείμενο ή να βγάλω κάτι από τα προαναφερθέντα για να σταματήσει να μου σηκώνει το ph σε αλκαλικά επίπεδα? Υπάρχει περίπτωση να φταίει η σκληρότητα του νερού και να πρέπει να προσθέτω κάποιο επιπλέον μαλακτικό η κατι τέτοιο? Τα ψαράκια μου όλα αντέχουν και στο ελαφρώς αλκαλικό αλλά είναι φτιαγμένα για κάπως πιο όξινο περιβάλλον...
Έχεις κάνει καμία ενέργεια για να ρίξεις το PH(ΑΟ/Τύρφη); Το 7.6 λογικό μου φαινεται για μη-επεξεργασμένο νερό δικτύου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης σκέφτομαι και κάποιο σύστημα ψύξης με ανεμιστηράκια αλλά δε θέλω να μένει πολύ ανοιχτό το καπάκι καθώς έχω μέσα και ReedFish που είναι ικανοί δραπέτες... Καμία πρόταση που να μπορεί να μου κατεβάσει τη θερμοκρασία μου γύρω στους 25-26 βαθμούς?
Αν το καπάκι σου έχει κάποιο χώρο για να ανοίξεις τρύπες που θα 'βλέπουν' πάνω στο νερό, ψάξε για stc-1000 στο ebay, πάρε 2-3 ανεμιστήρες και ένα τροφοδοτικό που να μπορεί να τους σηκώσει - λεπτομέρειες/κατασκευές θα βρείς μπόλικες μέσα στο φόρουμ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01903 seconds with 11 queries