Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 01-06-12, 13:10
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο, η πλάτη μου το ξέρει κάθε πότε "σκουπίζω" το ενυδρείο για να αφαιρέσω τα απορρίμματα από τα χρυσόψαρα.... Δυστυχώς μένω σε πολυκατοικία και μια λιμνούλα δεν είναι εφικτή, ακόμα και σε κουτί καθώς οι 2 μικρές μου είναι ακόμα πολύ μικρές και θα μπαίνουν αυτές μέσα.... Εκτός αυτού έχω και άλλα 2 ενυδρεία (20 και 30 λίτρα) το ένα με μονομάχο και το άλλο με guppies και δεν αντέχω άλλη καθαριότητα.... Ο μόνος δρόμος είναι να πείσω τις μικρές ότι τα ψάρια τους είναι δυστυχισμένα και να τα διώξω σε κάποιο Petshop ή να τα χαρίσω σε κάποιο φίλο με ενυδρείο κρύου νερού... Δυστυχώς όμως αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει πιθανότητα να με αφήσουν (ειδικά η μεγάλη που μόλις της το πω βουρκώνει...). Δεν υπάρχει τρόπος να μειώσω τη ρύπανση χωρίς να τα διώξω? Άκουσα κάπου ότι τα φυτά αρέσκονται στη "βρωμιά" από τα ψάρια και ειδικά το κερατόφυλλο και η moss. Δεν αληθεύει?
Και κάτι άλλο: Δεν έχω βάλει υπόστρωμα με λίπασμα αλλά μου είπαν σε ένα μαγαζί (ας μην αναφέρουμε ονόματα και θίξουμε οικογένειες) ότι μπορώ να "χώσω" στην άμμο κάποιες κεραμικές μπάλες που περιέχουν λίπασμα και δεν υπάρχει πρόβλημα... Θα μπορέσω να βάλω φυτά που ριζώνουν χρησιμοποιώντας αυτές τις μπάλες? Δεν έχω σκοπό να κάνω aquascaping , δεν έχω χρόνο γι'αυτό αλλά θα ήθελα να βάλω λίγη πρασινάδα, όχι τίποτα απαιτητικό, ίσα για να βελτιώσω το περιβάλλον των ψαριών μου...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01498 seconds with 10 queries