Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 05-05-12, 03:30
HowHigh Ο χρήστης HowHigh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2010
Περιοχή: Κυπαρισσία
Μηνύματα: 77
Send a message via Skype™ to HowHigh
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν θα σε διευκολυνω ή θα σε μπερδέψω περισσότερο!!
Αγόρασα χθες τέσσερα ανεμιστηράκια 80άρια για να φτιάξω και γω ένα συστημα ψύξης μιας και πλέον οι θερμοκρασίες είχαν ξεπεράσει τους 28.
Έχω και δύο 120άρια τα οποία κάθονται στο ντουλάπι.
Σήμερα έβγαλα το μεσαίο φλαπ (ίδιο με το δικό σου είναι νομίζω), και στερέωσα τους ανεμιστήρες με πρόχειρο τρόπο να δω αν κάνουν δουλειά!Τους ένωσα μεταξύ τους, τα σύνδεσα και με ένα τροφοδοτικό 12V 1.3A και τα άφησα να δουλεύουν.Τα δύο τα έβαλα στις άκρες (που έχει κενό), να φυσάνε το νερό, και τα δυο στη μέση, ακριβώς πάνω από τις λάμπες να τραβάνε αέρα προς τα έξω.
Το έκανα όλο αυτό κατα τις 3 το μεσημέρι και έφυγα για δουλειά.Το ενυδρείο εκείνη την ώρα έγραφε 27.5.Γύρισα πριν λίγο και η θερμοκρασία μου ήταν 23.5!!! (Εννοείται πως το έβγαλα απ την πρίζα).
Να τονίσω οτι τα ανεμιστήρια είναι turbo x απ το πλαίσιο 3,90Ε το ένα!!
Θόρυβο δεν κάνουν σχεδόν καθόλου, και δουλεύουν 1800rpm 0.14A!
Πιστεύω και στις μεγάλες ζέστες θα κάνουν δουλειά, άλλωστε το ζητούμενο δεν είναι να κατεβάζουν τη θερμοκρασία τόσο πολύ!

Το μόνο θέμα είναι αυτό που σου έγραψα και πιο πάνω, οτι οι ανεμιστήρες αυτοί δε χωράνε ανάμεσα στο καπάκι και στις λάμπες,επομένως θα πρέπει να τους βάλω από πάνω!Μάλλον θα κοιτάξω να κόψω ξύλο ή πλαστικό ακριβώς στο σχήμα του φλαπ!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01778 seconds with 11 queries