Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 03-05-12, 17:01
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georginio Εμφάνιση μηνυμάτων
το ασπρο μηπως ειναι αντιφωσφορο κ το μαυρο ανθρακας?οποτε ν βγαλω τα μπλε?
Αν κρίνω απ' το δικό μου εσωτερικό φίλτρο που περιείχε σφουγγάρια τότε :

- το άσπρο σφουγγάρι είναι μηχανικό και μπορείς να το αφήσεις να μαζεύει τη μπίχλα, με προσοχή όμως αφού είναι επικίνδυνο να σου ανεβάζει τα νιτρικά αν δε το καθαρίζεις συχνά ( το βλέπεις με υγρά τέστ ). Θα σου πρότεινα αν έχεις χώρο στο φίλτρο να το αλλάξεις με υλικό σαν κοφτό μακαρόνι για καλύτερη κυκλοφορία και φίλτρανση. Το καθαρίζεις με το νερό της αλλαγής κάθε μήνα, έτσι ώστε να φύγουν οι πολλές βρωμιές και να αλλάξει προς το καθαρότερο το χρώμα του.

- το μαύρο σφουγγάρι είναι άνθρακας. Τον άνθρακα πρέπει να τον αλλάζεις κάθε μήνα περίπου. Μέχρι την πρώτη αλλαγή μπορείς να χρησιμοποιήσεις το σφουγγάρι και μετά το μήνα να το αντικαταστήσεις με υλικά ή να συνεχίσεις με σφουγγάρι, προτείνεται το πρώτο και μάλιστα υλικό zeocarbon (συνδιασμός με ζεόλιθο). Δεν καθαρίζεται, αντικαθίσταται !

- Το μπλέ σφουγγάρι είναι το βιολογικό σου φίλτρο. Το πρώτο διάστημα και έως ότου ο βράχος να δημιουργήσει βιολογία και να κάνει φυσική φίλτρανση, θα σου χρησιμεύσει ΠΟΛΥ αφού μπορείς να προσθέτεις βακτήρια σε εβδομαδιαία βάση (για τον πρώτο μήνα). Από εκεί και πέρα οι απόψεις διίστανται. Κάποιο το θεωρούν περιττό ενώ κάποιοι όπως εγώ απαραίτητο. Στα λίτρα που έχεις, κι έχω κι εγώ αντίστοιχο, θεωρώ ότι είναι απαραίτητη η τοποθέτησή του βιολογικού υλικού, αφού ο βράχος από μόνος του είναι δύσκολο να ισσοροπήσει ένα ενυδρείο τόσο μικρό σε διάστημα λιγότερο από 6 μήνες, 8 μήνες 1 χρόνο ίσως και περισσότερο. Τότε θα είναι ένα ώριμο ενυδρείο που μπορεί να υποστηριχτεί μόνο του. Κια όλα αυτά χωρίς αλλαγές κατοίκων και χωρίς προσθήκες και μεταβολές. Αν σκοπέυσεις να βάζεις με πολύ προσοχή και με πολύ αραιά διαστήματα ψάρια και να περιμένεις να ισσοροπεί ο βράχος την μεταβολή της προσθήκης του κάθε ζωντανού (τα μετράς όλα με υγρά τέστ) τότε μπορείς να μην χρησιμοποιήσεις έξτρα βιολογική φίλτρανση. Φυσικά με το ρίσκο της υγείας τους και της ζωής τους, διότι μην ξεχνάμε ότι κανείς μας σε τέτοια λίτρα δε χρησιμοποιεί καραντίνα. Σε άλλη περίπτωση αν είσαι ανυπόμονος όπως εγώ, τότε είναι απαραίτητος. Μπορείς να αλλάξεις το σφουγγάρι με βιοπέρλα για καλύτερα αποτελέσματα. Δεν αντικαθίσταται περισσότερο από το 1/2 τη φορά για να μη χαλάει η βιολογία. Αλλαγές κάθε 6 μήνες περίπου ή σε άλλη συχνότητα αναλόγως το υλικό !

- Σφουγγάρι αντιφόσφωρου δεν ξέρω υπάρχει. Αγοράζεις υλικό σε "κάλτσα" και τοποθετείς στο φίλτρο σου. Αλλαγή κάθε μήνα περίπου. Δεν καθαρίζεται, μόνο αντικαθίσταται !


Θα σου έλεγα λοιπόν συνοψίζοντας ότι χρειάζεσαι και με τη σειρά που τα γράφω τοποθετούνται στη ροή του νερού :

1. Μηχανική φίλτρανση : Άσπρο σφουγγάρι ή μακαρόνι (κρατάει τις βρωμιές και τα σκουπίδια που εισέρχονται στο φίλτρο)

2. Χημική δίτρανση : Αντιφόσφωρος (φιλτράρει χημικά το νερό από φωσφορικά)

3. Χημική φίλτρανση : Zεοκάρμπον ή μαύρο σφουγγάρι (φιλτράρει τα μέταλλα που δεν θέλουμε να περιέχονται στο νερό καθώς και υλικά από τον αντιφόσφωρο)

4. βιολογική φίλτρανση : Bιοπέρλα ή μπλέ σφουγγάρι (φτάνει το νερό φιλτραρισμένο από τα παραπα΄νω και μεταφέρεται η βιολογία από το σφουγγάρι/υλικό στο νερό που επιστρέφει στο ενυδρείο μας)


Το φίλτρο είναι το Α και το Ω του θαλασσινού σου ενυδρείου.

Μετά είναι το σκίμμερ και προτείνεται το εξωτερικό ώστε να εξοικονομήσεις χώρο όπως και με το εξωτερικό φίλτρο.

Τέλος ο φωτισμός μόνο αν πάς για reef, όμως με τέτοια λίτρα θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ επικίνδυνο και ρίκο για τους κατοίκους αλλά και τα χρήματά σου.
Δυό λάμπες, μια λευκή και μια μπλέ σε χρονοδιακόπτες είναι ιδανικά για τα ζωντανά σου.

Αν έχεις χρήματα και χώρο βάλε μια UV-C λάμπα για τις άλγες που στην αρχή θα εκνευριστείς. Υπομονή, πολύ υπομονή. Φεύγουν οι ()!@#@#&##$!@!

Δυό κυκλοφορητές, έναν σε κάθε πλευρά να δημιουργούν κυκλικό ρεύμα είναι αρκετοί. Επιπλέον να δημιουργήσεις ρεύμα-ανατάραξη στην επιφάνεια με έναν κυκλοφορητή επιπλέον ή με την επιστροφή του νερού απ' το εξωτερικό φίλτρο είναι επίσης καλή επιλογή. Θα σε βοηθήσει και με την λειτουργία του σκιμμερ.

Τέλος, μετά το 20'ημερο περίπου που θα τελειώσεις με αμμωνίες και νιτρώδη (αν ανεβάσεις), βάλε συνεργείο καθαρισμού ( γαρίδες, ερημίτες και κανα σαλιγγάρι ) διότι εκτός της δουλειάς που προσφέρουν είναι τρελή και όμορφη παρέα !!!!!!!


Ελπίζω να βοήθησα, καλή επιτυχία και όπως μου είχε πει στο δικό μου θαλασσινό ένα μέλος που μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή το όνομα αλλά θα το προσθέσω παρακάτω : Φτιάξε το ενυδρείο σου έτσι όπως το φαντάζεσαι σε ένα δυο χρόνια και όχι σε ένα δυό μήνες.

Καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02142 seconds with 11 queries