Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 31-01-12, 09:07
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα η λιγη εμπειρια μου με το ψαρι μου εδειξε οτι ακομα και σε "πολλα" λιτρα να το κρατησουμε πιθανον θα υπαρχουν προβληματα που δε θα υπηρχαν σε λιγοτερα.και πολυ πιθανον να ισχυει και το αντιστροφο.οποτε ψαχνω να βρω (αν υπαρχει τελικα)μια μεση λυση.οχι σαν κανονα,αλλα σαν οδηγια εστω.ποιο ειναι το σωστο τελικα? το ιδανικο και για τον χομπιστα και για το ψαρι.
Φίλε η απαντηση βρισκεται πιο πάνω στο ποστ τυ Νικ. Ο ανθρωπος έλυσε το προβλημα της ροης με καποιο τροπο. Απο εκεί και περα ποιος μπορει να ισχιριστει οτι ειναι καλυτερα να τον έχεις σε 30λίτρα από ότι σε 60, αν έχεις λύσει τα άλλα προβλήματα?

Ρώτας το καλύτερο για το ψάρι και το καλύτερο για τον χομπίστα (λογικά το ευκολότερο). Αυτό προφανός δεν είναι πάντα το ίδιο. Το ψάρι μπορεί να προτιμάει τα 60 λίτρα.....εσύ όμως μπορεί να μην έχεις χώρο, μπορεί να μην βρίσκεις εύκολο να προσφέρεις τις συνθήκες που απαιτούνται σε 60ρι ενυδρείο (ενώ σε 30ρι να το κανεις πιο εύκολα) κλπ κλπ

Ο κανόνας είναι γενικός και αφορά όλα τα ψάρια, όσα πιο πολλά λίτρα μπορείς να τους δώσεις, τόσο το καλύτερο. ......Νοουμένου βέβαια ότι μπορείς να κουμαντάρεις και τα πιο πολλά λίτρα και να τους προσφέρεις και τις άλλες παραμέτρους που απαιτούν. Το να έχεις ένα ενυδρείο 1 τόνο και μέσα ένα ψάρι που απαιτεί μεγάλη κυκλοφορία ....αλλά εσυ να μην έχεις κυκλοφοριτές (χοντρόκομμενο παράδειγμα) δεν σημαίνει ότι το έχεις καλύτερα από κάποιον που το έχει σε ενυδρείο 500 λίτρα αλλά πλυντήριο. (νοουμένου ότι μπορεί να ζήσει και στα 500 λίτρα).....αν ήταν όμως και το 1000 πλυντήριο, σίγουρα εκεί θα ήταν καλύτερα.

.....ΑΡΑ το συμπέρασμα φίλε μου είναι ότι όσο πιο πολλά λίτρα του δώσεις είναι καλύτερα, με δεδομένο ότι θα του παρέχεις και τις άλλες παραμέτρους.

.....Το πιο σωστό ερώτημα κατά τη γνώμη μου, δεν είναι κατά πόσο είναι ΙΔΑΝΙΚΑ τα 20-30 λίτρα για ένα μονομάχο....ιδανικά δεν είναι ούτε τα 60 αφού τα 70 θα είναι καλύτερα....το σωστό ερώτημα θα ήταν, ποια είναι τα λιγότερα λίτρα που μπορεί να ζήσει ένας μονομάχος χώρις να παρουσιάσει προβλήματα και για να δώσει όσα μπορεί στον χομπίστα από άποψης συμπεριφοράς. (το ερώτημα διλαδή που μπαίνει για κάθε ψάρι και όχι μόνο για τους μονομάχους)
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01717 seconds with 11 queries