Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 30-01-12, 17:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίο το θέμα αλλά δεν πιστεύω ότι θα καταλήξουμε κάπου Κατά τη γνώμη μου, όσο περισσότερα λίτρα μπορεί να προσφέρει κανείς, τόσο το καλύτερο (λαμβάνοντας υπ'όψιν τα θέματα της ροής και του βάθους). Επίσης κατά τη γνώμη μου (και ξέρω πως πολλοί διαφωνούν με αυτό), δεν το βρίσκω λογικό να γίνεται τόσο αυστηρή ταύτιση των απαιτήσεων/συνθηκών ζωής ενός άγριου μονομάχου με τους μονομάχους που βρίσκουμε στα πετσοπ.
συμφωνω οσον αφορα τα λιτρα,το θεμα το ανοιξα ακριβως γιαυτο που λες.γιατι σε οσα θεματα εχω διαβασει κατα καιρους για το ζητημα, δεν αναφερει κανεις τι κανουμε με τις πρακτικες αναγκες(οσον αφορα το χομπιστα)και τις αναγκες του ψαριου για συνθηκες.(αυτο που λες για τη ροη και το βαθος).και αν αναφερθει,περνιεται στο ντουκου και κολλαμε μονο στο οτι "τα πολλα λιτρα ειναι καλα","ειναι μυθος οτι θελουν λιγα λιτρα", κλπ κλπ.
αλλα δεν εχω δει η διαβασει κατι να αποδεικνυει οτι αν κρατησουμε μονομαχο σε 20 λιτρα θα ψοφησει η θα ταλαιπωρηθει η δε θαναι "χαρουμενος" κλπ. το κλασικο παραδειγμα ειναι οτι σε μικρο ενυδρειο θαναι νωχελικος.και αυτο αυτοματως το λαμβανουν οι περισσοτεροι οτι ειναι προβλημα.
ενταξει δε μιλαω να καθεται στον πατο και να μην κουνιεται,αλλα δεν προκειται και να χορεψει.οσο τον ειχα εγω σε 60 λιτρα πιο πολυ αγχωμενο τον εβλεπα παρα καλα.και ακομα περισσοτερο οταν τον εβγαλα απτο 60αρι και τον εβαλα στο 160λιτρο στις αρχες.ολο περα δωθε ητανε να προσεχει τι γινεται παντου.δε λεω να τον βαλουμε στα 10 λιτρα,αυτα ειναι μονο για γαριδες η ακομα καλυτερα για κανενα σαλιγκαρι κατα τη γνωμη μου.αλλα ενα 20λιτρο-30λιτρο πιστευω ειναι ιδανικο.ειδικα στο 30λιτρο.διαφωνει κανεις?

γιατι αν δε διαφωνει οριστε,τη βρηκαμε την ακρη

για τις συνθηκες μεταξυ αγριων και σε αιχμαλωσια ψαριων,κιεγω συμφωνω.η μαλον νομιζω οτι πιο πολυ ακολουθειται αυτη η τακτικη για να νιωθουμε εμεις καλυτερα παρα το ψαρι.δεν ειναι κακο,κατι κερδιζει και το ψαρι.ισως και προσπαθωντας να εξισωσουμε και να αντισταθμισουμε αυτα που θα ειχε στη φυση και που δεν μπορουμε να του προσφερουμε σε αιχμαλωσια,να το παρακανουμε λιγο με αυτα που μπορουμε.αλλα δε νομιζω οτι θα κλαψει κιολας ενας μονομαχος αν τον κρατησουμε σε 20 η 30 λιτρα με σωστο νερο κλπ.ουτε οτι θα παθει κατι.αν προσεχουμε αυτα που πρεπει να προσεχουμε,ρουτινες κλπ,μια χαρα θα ειναι.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01689 seconds with 11 queries