Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #83  
Παλιά 22-01-12, 01:16
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

και γω στην αρχη τους πετσοπαδες ακουγα γι αυτο κατελυγα να ειμαι ο καλυτερος πελατης αλλα και ο πιο δισαρεστημενος αφου τα ψαρια πεθαιναν συνεχως

οι πετσοπαδες κοιτανε να πουλησουν!!!! εδω σημερα πηγα σε μια γνωστη αλυσιδα να παρω ενα φυτο(το κερατοφυλλο για οσους ξερουν) και μου ειπε πως θελει λιπασμα και πως φυτευεται κανονικα
μου ερχοταν να βαλω τα γελια η πωλητρια δεν ηξερε που πανε τα 4 αλλα δεν φταιει και αυτη ο ανωτερος της φταιει που την εβαλε σε αυτη τη θεση...

τελος παντων τα περιτωματα δεν τα τρωνε απλα κανουν οτι κανουν και με το χαλικι το τρωνε και το φτυνουν
κλασσικη κινηση ενος φυσιολογικου χρυσοψαρου
οσο για το μακρος.....φυτικες ινες οπως αρακας βρασμενος και αποφλυομενος ειναι η καλυτερη λυση
η τροφη που τους δινεις ποιας εταιρειας ειναι?
καλο θα ηταν αν δεν ειναιι και πολυ γνωστης να παρεις σε μαρκα jbl ..tetra..sera...αυτες ειναι γνωστες και καλες εταιρειες
για μενα jbl & sera ειναι αριστες
η jbl εχει πολυ καλες τροφες και η sera πολυ καλα φαρμακα
οντως τα τεστ ειναι πολυ ακριβα
εγω περνω στικς ειναι πολυ καλα για αρχαριους ειδικα
παιρνω αυτα
http://www.jbl.de/en/aquatics-freshw...-easytest-6in1
αλλα πρεπει να κοιταζεις και τις ημερομηνιες ληξης παντα και σε ολα!!



φιλτρο βυθου?! last year!!
εδω ειμαστε ολοι προχω!

ινο πρεπει να καταλαβεις οτι τα βακτηρια μενουν στο φιλτρο που ειναι η καρδια του ενυδρειου μας
για να κανουν το κυκλο του αζωτου
δεν καταστρεφονται μενουν εκει μεσα στο βιολογικο υλικο και το σφουγγαρι και ολη αυτη η βρωμια που βλεπεις αλλιως μπιχλα
ειναι βακτηρια μαζι με αποσυντηθεμενη αμμωνια
αν μπορεις σκεψου το ετσι
οτι εισαι σε ενα εργαστηριο και εχεις μια πλακα με τροφη...και ριχνεις πανω μερικα βακτηρια.....εε αυτα μετα αναπτυσσονται και πολλαπλασιαζονται τρογωντας και μενουν για παντα εκει οσο υπαρχει τροφη
ετσι γινεται στο ενυδρειο
οσο υπαρχει αμμωνια ζουνε και πολλαπλασιαζονται
οσο το φιλτρο σου ρουφαει τοσο αμμωνια παει προς το εσωτερικο του δλδ στο σφουγγαρι και το βιολογικο υλικο δλδ στα βακτηρια
και απο εκει μετα βγαινει το νερο καθαρο χωρις αμμωνια δλδ
το θεμα ειναι οτι αφου δεν εχεις παρει ετοιμο σκευασμα βακτηριων απο τα πετ σοπ
δωσε τον χρονο στα βακτηρια να αναπτυχθουν μονα τους...ο χρονος πολλαπλασιασμου ειναι που καθυστερει
αλλα πρεπει κιολας να κανεις συχνα τεστ νερου για αμμωνια για να δεις ποτε θα ξεκινησει επισημα η μειωση της

*βακτηρια υπαρχουν παντου γυρω μας μεχρι και στον αερα που αναπνεουμε....
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01779 seconds with 10 queries