Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 19-01-12, 10:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Σπυρο, αν και ουσιαστικα με πεισατε -σε αλλο φορουμ- και εχω αρχισει και ακολουθω κι εγω αυτη την τακτικη -που σιγουρα δειχνει σωστη- εν τουτις αυτο που μου εχει σφηνωθει στο μυαλο και δε μου καθεται τοσο ειναι το οτι το φιλτρο αμβουργου ειναι αρκετα αποτελεσματικο και ουσιαστικα το μεγαλο σφουγκαρι λειτουργει και ως βιολογικο και ως μηχανικο φιλτρο. Ακομα και μετα τις επεξηγησεις για το πλεονεκτημα του διαχωρισμου μηχανικου-βιολογικου φιλτραρισματος δεν εχω εμπεδωσει που ειναι το κακο αν η εισοδος του εξωτερικου φιλτρου εχει για εισοδο σε σειρα ενα φιλτρο αμβουργου, εκτος κι αν το φιλτρο αμβουργου θεωρειται υποδιαιστερο (ή απαρχαιωμενο σαν τα φιλτρα βυθου που βαζαν παλια, κατι που δεν το γνωριζω αν συμβαινει... απλα εχω διαβασει τη θεωρια του και την ειχα βρει οκ)
Βεβαια να επισημανω πως δεν εχω γνωρισει καποιον, ουτε εχω δει ενυδρειο που να χρησιμοποιει τετοιο φιλτρο
Ας τα παρουμε με τη σειρα.
Το σφουγγαρι οπως ξερεις ειναι ενα υλικο που χρησιμοποιειται και σαν μηχανικο σαν βιολογικο υλικο (πχ σε ενα φιλτρο αμβουργου - Hamburg Mattenfilter).
Αν χρησιμοποιειται και για τις δυο δουλειες θα πρεπει λοιπον να του "συμπεριφορομαστε" και σαν μηχανικο και σαν βιολογικο υλικο (δλδ δεν καταστρεφουμε ολη τη βιολογια του με "σκληρο" καθαρισμο αλλα προσεχουμε και να μη βουλωσει στην αρχη απο τα χοντρα σκουπιδια.
Μεγαλη σημασια παιζει και η ποσοτητα του, και γιατι ειναι υλικο με μικροτερη επιφανεια πορων για αποικηση απο βακτηρια, σε σχεση με τα κεραμικα υλικα, αλλα και για συγκρατηση σκουπιδιου.

Καποιοι αναλογα το ειδος του ενυδρειου και τους ρυπους του, μπορει να μη χρειαζονται να το καθαριζουν (πχ ο Στενκερ εκτροφεας δισκων, δηλωσε στο σεμιναριο που παρακολουθησα, οτι δεν εχει καθαρισει ποτε τα σφουγγαρια του εδω και 25 χρονια, ομως μη ξεχναμε οτι στα ενυδρεια του ενα μερος μονο του νερου ανακυκλωνεται και παραλληλα γινεται καθημερινη αλλαγη με συνεχη ροη του νερου) χωρις φυτα κλπ και ποιος ξερει τι αλλο κανει που δεν αναφερθηκε ....
Αν καποιος εβλεπε τα σφουγγαρια του στο φιλτρο αμβουργου να γεμιζουν λασπη τι θα επρεπε να κανει?
Ξερω πχ και αλλους επαγγελματιες αντιθετα, που αλλαζουν σχεδον ολο το βιολογικο υλικο τους καθε 2 χρονια με καινουριο. Ουτε καν το πλενουν.
Και αυτο γιατι εχουν παρατηρησει "πραγματα" οταν δεν το αλλαζαν

Με λιγα λογια καθε ενυδρειο εχει τις ιδιαιτεροτητες του και δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι για τιποτα και ιδιως για την φιλτρανση του.
Μια γενικοτερα σωστη και αποδεκτη απο τους περισσοτερους χομπιστες αποψη, (οπως και απο τα στανταρ της επιστημης για τη βιολογια) ειναι οτι τα οργανικα και η ελλειπης οξυγονωση βλαπτουν την αναπτηξη της βιολογιας.
Παραγραφοι 4 και 9 Νιτροποίηση και οι παράγοντες που την επηρεάζουν

Για καποιον που δεν εχει μακροχρονα παρατηρησει (ή δεν εχει την εμπειρια να το κανει) ακομα που βρισκει την ισορροπια του το ενυδρειο του, καλο ειναι να πηγαινει με τα στανταρ. Και επειδη συνηθως αυτα τα θεματα τα διαβαζουν οσοι ψαχνονται ακομα, αναλογα και εγω γραφω.
Και εγω παλια υποστηριζα βαση των περισσοτερων αναφορων, οτι δεν χρειαζεται να πειραζουμε το φιλτρο αν δεν πεσει η ροη του (με βολευε και σαν ταμπελακο )
Αλλαξα γνωμη ομως, οταν παρατηρησα "πραγματα" στα ενυδρεια μου μετα απο χρονια και παραλληλα ειχα και τις σποραδικες πληροφοριες για μια "διαφορετικη" προσεγγιση στη συντηρηση του φιλτρου (απο εμπειρους και επιστημονικα καταρτισμενους χομπιστες οπως καταλαβα αργοτερα οτι ειναι), μελετησα και διατριβες περι βιολογιας.
Επισης η διατηρηση "δυσκολων" ειδων, ειναι κατι που βοηθα να παρατηρησεις αμεσα τα προβληματα και να τα ξεπερασεις, προβληματα που αλλιως θα περναγαν στο ντουκου.

Παραθετω και εγω λοιπον με τη σειρα μου στους συνχομπιστες, τα συμπερασματα μου προς χρηση και πειραματισμο (ακινδυνο πιστευω, αν γινουν με τις προφυλαξεις που γραφω).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01955 seconds with 11 queries