Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 10-01-11, 15:49
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλή αρχή μιμη εκτός από αραγωνίτη πολύ ψιλο μπορείς να πας και σε ποιο χοντρη κοκομετρία ,περίπου 3-4 εκ. ύψος είναι εντάξει πιστεύω,ζ.β. όσο ποιο πορώδης και ελαφρής σε σχέση με τον όγκο και με οσμή θάλασσας τόσο ποιο καλος ,τεστ po4,ca,mg,kh,ph,no3 τα χρειάζεσαι καθώς και μια α.ο. από λάμπες(κοίτα για ατι) οριακά (ανακλαστήρες έχει,κυκλοφοριτές καλύτερα 2 των 1000λ τύπου κοράλϊα για να έχει ποιο απαλή ροή σε όλο το ενυδρείο όμως μαζί με το φιλτράκι(άνθρακα και αντιφώσφορο)θα είσαι στο 50χ πολύ καλά πιστεύω, σκίμμερ (h&s,shuran,deltek,atb)διάλεξε ένα για τα τριπλά σου λίτρα και μην το τσιγκουνευτείς,χτύπα και ένα θερμόμετρο
η αο ειναι υποχρεωτικη? δε μπορω να βαζω νερο βρυσης?
το ΖΒ αμα τον παραγκηλω απο μεγαζι αθηνας (αν δε βρω απο χομπιστα) που θα ξερω αν ειναι καλος και πορωδες?ο φωτισμος μου δηλαδη δεν κανει?
σ ευχαριστω για τις απαντησεις

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
υποθετω οτι θα ειναι ανοιχτο απο πανω...καθως μαλλον θα θελεις πατεντα για να εχεις και σκιμερ και καπακι. συνηθως τα κλειστα ειναι εργοστασιακο πακετο.
αν ειναι ετσι λοιπον θα εχεις εξατμιση εντονη και θα πρεπει να την αναπληρωνεις ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ . σου το λεω γιανα εχεις κατα νου οτι σε αυτα τα λιτρα δε θα μπορεις να λειψεις ουτε 2-3 μερες απο το σπιτι αν δεν εχεις καποιον δικο σου να αναπληρωνει ή αν δε παρεις αυτοματη αναπληρωση.
οταν ειχα το 60λιτρο ριφ..αυτη ηταν και η μεγαλυτερη δυσκολια που αντιμετωπισα.
το ενυδρειο τωρα ειναι ανοιχτο με το φωτιστικο που πηρα απο σενα..βεβαια εχω το καπακι που ειχε αρχικα το ενυδρειο αλλα εχει μονο μια λαμπα 18watt.
αμα το εχω ανοιχτο,αναπληρωνω λιγο καθε μερα και ΑΜΑ καποτε φυγω να βαλω το καπακι?
ή αν κανω καμια πατεντα και βαλω στο καπακι αλλες 2 18αρες ή εστω μια?
επειδη εχω ενα 60 λιτρο που δεν εχω τι να το κανω ειπα να το κανω nano reef με κανα ζευγαρακι κλουν και κοραλια.δεν εχω περιθοριο για μεγαλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01555 seconds with 11 queries