Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 22-12-10, 22:08
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Οσο για το υπερμαγγανικό κάλλιο, δεν είμαι σίγουρος ότι είναι τόσο απαραίτητο... Προσοχή πάντως στα μικρά σαλιγκάρια, τυχόν αυγά τους στα φύλλα, κλπ.
Ένας λόγος που βάζουμε το υπερμαγγανικό είναι ακριβώς αυτός - τα πιθανά αυγά/μικρά σαλιγκάρια. Είναι πολύ φιλικότερο απο τη χλωρίνη και δεν απαιτεί αντιχλώρια κλπ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mezedakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μία ερώτηση ακόμα. Επειδή πρόκειται να λείψω για 10 μέρες τι συνιστάτε να κάνω με το ενυδρείο; Έχει σχεδόν ολοκληρωθεί το στρώσιμο και έχω βάλει τα φυτά.
Χμμμ... αφού έχεις βάλει τα φυτά, εγώ στη θέση σου θα έριχνα _πολύ λίγο_ λίπασμα, και θα έβαζα ταμπλέτες λίπανσης κάτω απο τις ρίζες των φυτών (εκτός από τη mic. petropus που δε θα τη φυτέψεις αλλά θα τη δέσεις κάπου με το ρίζωμα έξω από το χαλίκι), και ο Θεός βοηθός.

Το πρόβλημα, αφού δεν έχεις ψάρια είναι πως θα συντηρείται η βιολογία του φίλτρου για 10 μέρες - κάποιος θα μπορούσε να ρίχνει λίγη αμμωνία ή λίγη τροφή εν απουσία σου; Η άλλη λύση είναι μια αυτόματη ταϊστρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 22-12-10 στις 22:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01321 seconds with 10 queries