Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #31  
Παλιά 06-12-10, 15:11
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikoloutso Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πάλι θα σταθω στο μπόλι.

Γιατι να βαλεις μπολί? Εκτος από τη βιολογια ειναι σιγουρο οτι θα σου μεταφερει και πιθανες ασθενειες που ειχε το ενυδρείο από οπου ηλθε το μπολι. Ασθενειες για τις οποίες τα δικα σου ψαρακια να μην έχουν αντισωματα.

Ειμαι καθετως εναντιον στο μπολι. Πλεον με τα σκευασματα που βρισκουμε στο εμπόριο, μπορουμε να βαλουμε με ασφαλεια ψαρακι μετα από 24 ώρες.
Το μπόλι, ειδικά όταν δίνεται από έμπειρο χομπίστα, είναι πολύ πιο ασφαλές από τα διάφορα χημικά σκευάσματα που κυκλοφορούν.

Ναι, μπορεί να μεταφέρει ασθένειες, όταν αυτές έχουν εκδηλωθεί πολύ πρόσφατα, ποιός ασυνείδητος όμως θα έδινε μπόλι από άρρωστο ενυδρείο?

Όσο για τα εμφιαλωμένα βακτήρια, η αποτελεσματικότητά τους είναι αμφισβητούμενη (εμένα προσωπικά μου ακούγεται σαν ανέκδοτο).

Μπορεί κάποια (ποιά όμως?) να βοηθούν στην ταχύτερη ανάπτυξη των αποικιών που μεταφέρονται με μπόλι, αλλά σιγά μη στρώνουν μόνα τους
ενυδρείο και μάλιστα σε 24 ώρες, από το πουθενά. Άσε που στοιχίζουν, ενώ το μπόλι είναι τσάμπα και δοκιμασμένο χρόνια τώρα απ' όλους μας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01501 seconds with 11 queries