Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 10-11-10, 12:33
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων

Οσο αφορα τις αλγες νομιζω οτι σε φουλ φυτα με 400λ/ω εχεις πολυ χαμηλη ροη θα πρεπει κατα την γνωμη μου να ειναι 1000λ/ω +

400 είναι μόνο οι κυκλοφορητές - το φίλτρο είναι άλλα 500-600 περίπου, οπότε νομίζω τα 1000 τα πιάνω..

Οσο για τα φωσφορικα δωσε πιο πολυ λιπασμα αλλα να κανεις αλλαγες με το ΕΙ θελουμε να εχουμε παραπανω λιπασματα και να μειδενιζεις το συστημα καθε 7 μερες με μια μεγαλη αλλαγη νερου.

Αυτό κάνω - ΕΙ και 50% αλλαγή εβδομαδιαία. Μάλλον θα τα ανεβάσω τα φωσφορικά στο 1ppm , και ο Θεός βοηθός...

Σε προβλημα που εχω με ΒΒΑ στο ενυδρειο πηγα τα λιπασματα στο Φουλ Co2 στο φουλ excel σε 2πλασια ποσοτητα και οξυζενε τοπικα και βλεπω τεραστια διαφορα αλλωστε η green spot ειναι απο λιγα φωσφορικα τωρα για το κυανοβακτηριδιο μην το αφερεις απο εκει ασε να κανει τον κυκλο του γιατι αμα παει σε ολο το ενυδρειο θα εχεις προβλημα

BBA δεν έχω, αλλά η green spot μάλλον οφείλεται στον πολύ φωτισμό + αργής ανάπτυξης φυτό, αλλά ίσως να υποχωρήσει με την αύξηση στα φωσφορικά...


Αυτα ελπιζω να βοηθησα αν και εισαι κατα την γνωμη μου πολυ πιο εμπειρος απο μενα
Προσπαθώ, αλλά έχω πολύ δρόμο ακόμα...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01691 seconds with 10 queries