Θέμα: ryukin
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 16-08-10, 01:24
Το avatar του χρήστη sakura-chan
sakura-chan Ο χρήστης sakura-chan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2010
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 7.3 ΡΗ είναι ιδανικότατο. Οι σκληρότητες σου νομίζω ότι έχουν πρόβλημα ώς προς την μέθοδο που τις μετράς. τώρα ρο 37 πολύ εξωπραγματικό φαίνεται. Με τί μετράς? Όταν λέμε σκληρώτητες εννοούμε ΡΗ, ΚΗ και GH . Ποιές από αυτές έχεις μετρήσει εκτός από το ΡΗ?
το GH μετρησα με ενα API τεστ (το μπουκαλακι με το τεστ για το KH μου εχει τελειωσει, θα παρω συντομα ενα) και ειναι πολυ χαμηλο. Πριν που το ξαναμετρησα ειναι γυρω στo 40 (νομιζω ειναι κοντα στο 3 με την αλλη μοναδα μετρησης). Μετρησα και το νερο της βρυσης και ειναι λιγοτερο απο 5ppm. Το νερο της βρυσης ειναι υπερβολικα μαλακο. Τοσο μαλακο που δεν αφηνει καθολου αλατα. Τοσα χρονια που εχω το ενυδρειο δεν χρειαστηκε ποτε να το καθαρισω στις ακρες απο αλατα. Φοβαμαι μην αρχισει να κανει διακυμανσεις το pH λογω μαλακου νερου Να προσθεσω wonder shells για να το ανεβασω; Με το χαμηλο μαγνησιο τι να κανω; Μηπως να χρησιμοποιω εμφιαλωμενο μεταλλικο νερο; Το νερο της βρυσης προερχεται απο λιωμενο χιονι και παγους γι αυτο και ειναι πολυ πολυ μαλακο.

Πρεπει να μετρησω συντομα και το ΚΗ αλλα αν το pH ειναι ενταξει, τοτε και το ΚΗ δεν θα ειναι πολυ off ή κανω λαθος;


Παράθεση:
Όχι, οι σκληρότητες δεν επηρεάζονται από τα αντιχλώρια και τα βελτιωτικά νερού.


Αν μπορείς, ναι!
θα βγαλω μια αργοτερα (μη με κραξετε για την χαλια διακοσμηση )

Παράθεση:
ΤΟ έχουν αυτό το κουσούρι τα χρυσόψαρα γενικότερα. Να μην σε μπερδεύει το πεινασμένο στοματάκι του. Τροφή κανονικά.
προσπαθω να μην ενδιδω στην πεινα του Μεχρι χθες φοβοταν οταν ανοιγα το καπακι και σημερα εμαθε να τρεχει επανω και να βγαζει το στομα του εξω για να του δωσω τροφη... τελικα ειναι πολυ πονηρα ψαρακια

Παράθεση:
Όχι-όχι, μην σε αγχώνει. Είπαμε, καλή χημεία του νερού σου, αεραντλία ιδιαίτερα τώρα που έχει ζέστες, τάισμα με το μέτρο, παρακολουθούμε την θερμοκρασία και φτάνει...
ευτυχως ακομα αυριο και μεθαυριο θα εχουμε ζεστη και μετα θα πεσει η θερμοκρασια. Το βρισκω παντως πολυ δραστηριο παρολο που η θερμοκρασια του νερου ειναι σχετικα ανεβασμενη. Δεν καθεται και σε ενα σημειο να το φωτογραφισω Την αεραντλια την εβαλα σε μια γωνια και δεν το ενοχλει οποτε ειμαστε μια χαρα εκει.

Σκεφτομαι να αλλαξω το χαλικι γιατι δεν μου αρεσει ετσι οπως εχει γινει (εχουν ανακατευει οι χρωματιστες πετρουλες με το χαλικι). Να κανω την αλλαγη σταδιακα για να μην επηρεαστουν τα βακτηρια ή να το αλλαξω μια και καλη;


(εχει πλακα παντως που σπρωχνει τις πετρες και τις ακους να χτυπανε στο τζαμι! Το εχω μονο 3 μερες και δεν χορταινω να το κοιταω να κολυμπαει! Ακομα και ο γατος μου το κοιταζει με τις ωρες σαν να βλεπει τηλεοραση!! Ευτυχως που δεν το κυνηγαει )
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01911 seconds with 10 queries