Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 03-01-10, 10:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stred Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν επανέρχομαι με νεα στοιχεία για το ενυδρείο μου!

1.
εχω ενα axelrodi και ενα innesi! ( cardinal και neon tetra)
αν ισχύει οτι διαβάζω στα http://www.aquaticcommunity.com/fish...onaxelrodi.php
http://www.aquaticcommunity.com/fish...onaxelrodi.php

πρεπει να είναι δυστηχισμένα ετσι μοναχούλια τους! ετσι ειναι...πρεπει να κρατουνται σε κοπαδι...
γενικα γραφει πως τα neon tetra είναι τα πιο ανθεκτικα


2.
ο πλεοκοστομος τελικα κινείται αρκετα! αλλα οταν ειναι μονος! οταν μπαίνω στο δωματιο παει και κρυβεται!!
(αν γίνεται 30cm πρέπει να τον δώσω πάντως)ειναι μικρο το ενυδρειο σου για το ειδος...καλυτερα να τον δωσεις οσο ειναι νωρις...

3.
ναι αυτο που εχει κατω ειναι μπλε χαλικι και χωμα.. φανταζομαι πως ειναι βαμμένο χαλικι
τι παίζει μ'αυτο? αντικατεστητο αμεσα τωρα που ξεκινας...σε λιγο καιρο καθως θα εμβαθυνεις στο χομπυ δε θα σου αρεσει καθολου και θα ειναι δυσκολο με φυτα και κατοικους περισσοτερους να το ξεστηνεις...οποτε καλυτερα να το αλλαξεις τωρα με ενα μη ασβεστολιθικο φυσικου χρωματος αν προκειται να κρατησεις ψαρια μαλακου νερου...

4.
το ph σκεφτηκα να το ριξω γιατι διάβασα πως η NH3/NH4 είναι λιγότερο επικίνδυνη σε χαμηλό PH... αγόρασα και ενα τεστ για NH3/NH4 και βάση αυτού είμαι σε πολυ χαμηλά επίπεδα.ειναι γεγονος αυτο με την αμμωνια αλλα δε χαμηλωνουμε πεχα με το δεδομενο οτι εχουμε αμμωνια....χαμηλωνουμε το πεχα γιατι το θελουν τα ζωντανα μας. η αμμωνια εξυπακουεται οτι πρεπει μονιμως να ειναι 0.
το πεχα θα πεσει ειτε αν αγορασεις αντιστροφη οσμωση και χρησιμοποιεις νερο της...ειτε βαζοντας διοξειδιο αν πας σε φυτεμενο και θελεις να προσφερεις CO2 στα φυτα σου.
επισης στα λιτρα σου μπορεις να παιξεις και με τυρφη.


5.
λοιπον για φυτα εχω ενα οδηγο της sera "Πως να στήσετε το ενυδρείο σας".. δε θα σου πει και πολλα.

θα παω να διαβάσω και στο φορουμ τωρα, πρακτικα θελω κατι που να χρειάζεται οσο γινεται λιγότερη φροντιδα καθως εκει που ειναι το ενυδρειο θα μετακομίσω σε κανα 2μηνο και απλα πηγαίνω 1-2 φορες τη μερα..σκεψου παντως και το ενδεχομενο να το ξεστησεις το ενυδρειο...να δωσεις τους λιγοστους ουτως η αλλως κατοικους...να αλλαξεις το χαλικι...να σκεφτεις τι θελεις να κανεις και να ξεκινησεις απο την αρχη. μπορεις να κρατησεις το ενυδρειο χωρις ψαρια και να κανεις τις αλλαγες που θες κρατωντας το φιλτρο στρωμενο με τροφες.


Υ.Γ. παντως τα ψαρακια μου δειχνουν καλύτερα σε σχεση με την μερα της μετακόμισης.. εχουν ζωηρέψει και τα χρωματα τους
ειναι λογικο να αρχισαν να ηρεμουν μετα το στρεςς της μετακομισης...αλλα δε φτανει μονο αυτο για να ειναι ικανοποιημενα....
για ολα τα παραπανω υπαρχουν απειρες απαντησεις...εχεις να διαβασεις αρκετα. καλο διαβασμα και εδω ειμαστε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02016 seconds with 10 queries