Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 08-06-09, 15:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnm62 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα γεια σε ολους καλως ηρθες! Βρεθηκα με ενα ΡΙΟ 180 λογο μετακομισης στο εξωτερικο ενος φιλου που το ειχε τους τελευταιους 6 μηνες .τυχερε.. Αφου με τα πολλα το μετεφερα στο σπιτι μου το εχω σε λειτουργια 10 μερες .Ειναι μαμισιο ( αντλια , θερμοστατης , φως ) εχει υποστρωμα για φυτα ( τα οποια δεν βγηκαν ποτε , λογο ψαριων ) απο πανω χαλικακι 1,5 - 2 mm λευκο γκρι και λιγα χρωματιστα ( μπλιαχ ) , καμια 10 βοτσαλα , κομια 10 κοχιλια , 1 μεγαλη πετρα με τρυπες , 1 σπασμενο κανατι , ενα αρχαιο ναο . Αφου διαβασα αρκετα στις 10 ημερες αλαξα 50 λιτρα νερο βαζωντας του Biotopol και Denitrol στις αναλογιες που γραφουν επανω ( συμβουλη απο petboy ) . Το προβλημα μου ειναι 1)το ταισμα των ψαριων ( τωρα τους ριχνω 2 φορες την ημερα απο 2 click Novo Bits )τσεκαρε πετρες αν ειναι ασβεστολιθικες (τα κοχυλια ειναι) και κατεπεκταση αν κανουν για τα ειδη που φιλοξενεις..2) χρονος λειτουργιας φωτισμου και ποτε ( πρωι , μεσημερι η βραδυ ) εχεις και φυτα? η φωτοπεριοδος πρεπει να ειναι σταθερη....οποτε θελεις αρκει να υπαρχουν και ορισμενες ωρες με σκοταδι για να ξεκουραζονται...αν θελεις η αν εχεις φυτα τοτε μας ενδιαφερουν τα βατ και το ειδος των λαμπων..3) συνθηκες ενυδριου ( τι πρεπει να μετραω , καθε ποτε και με τι ) .σκληροτητες, pH, ΝΗ3, ΝΟ2,ΝΟ3
Το ενυδρειο εχει μεσα απο ψαρια . 2 paku , 1 πλατυστομο , 4 χελακια και ενα κοκκινο ψαρι επιθετικο αγνωστου ονοματος ( τι ειναι ας μου πει καποιος ) Ανεβαζω φωτογραφιες ( ελπιζω σωστα ) .
φωτο μαλλον δε καταφερες να ανεβασεις...
πολλες απαντησεις θα βρεις εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949 εδω.. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655 και στο www.tsamisaquarium.gr
εβδομαδιαιες αλλαγες και περιμενουμε φωτο για τα ειδη των ψαριων....τα πακου γινονται πολυ μεγαλα για 180λιτρα...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 08-06-09 στις 17:01
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01709 seconds with 10 queries