Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 23-03-09, 11:26
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Μπράβο φίλε, το ενυδρείο σου είναι πολύ όμορφο. Θα μπορούσε να γίνει υπόδειγμα όσον αφορά τα πυκνοφυτεμένα (full planted) με φυτά χαμηλών απαιτήσεων. Αλήθεια πόσο καιρό τρέχει με αυτήν την σύνθεση το ενυδρείο σου;

Το φυτό που αναφέρει και ο Πάνος είναι Ophiopogon japonicus και πραγματικά είναι ακατάλληλο για ενυδρείο αφού είναι υδρόφιλο. Αλλά όπως είπες και εσύ άστο και όσο αντέξει. Πάντως είναι πανέμορφο φυτό, το είχα και εγώ κάποτε...

Έχεις μετρήσεις για το πόσο μαλακό είναι το νερό σου;

Θα συμφωνήσω επίσης ότι τα white clouds μάλλον ταλαιπωρούνται σε αυτήν την θερμοκρασία. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα πάθουν κάτι άμμεσα αλλά 3-4 οC μόνιμα πάνω από την μέγιστη τα επιβαρύνει. Ίσως στην κατάλληλη θερμοκρασία να είχαν πιο έντονα χρώματα, μεγαλύτερη κινητικότητα και περισσότερο χρόνο ζωής. Είναι όμως καταπληκτικά ψαράκια, όλο ενέργεια...

Δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί σε απασχολεί το "τέλειο βιοτοπικό" ενυδρείο. Σκοπός μας είναι να παρέχουμε στα ψαράκια μας τις καλύτερες δυνατές συνθήκες σε κατάσταση αιχμαλωσίας. Τώρα αν τα φυτά είναι από την Ασία, την Αφρική ή οπουδήποτε αλλού περισσότερο απασχολεί εμάς παρά τα ψαράκια μας. Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.

Πολύ καλό αποτέλεσμα και αρκετά λίτρα...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01458 seconds with 11 queries