Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 21-01-09, 15:09
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Δείτε τις μετρήσεις πού πήρα χτές βράδυ.

Για το 25 αρι¨

ΝΗ3 <0.009
ΝΟ2= 0
Νο3 = 30
GH = 12
KH = 8
PH =7,6

Και για το 180

ΝΗ3 = 0.02
ΝΟ2= 0
Νο3 = 20
GH = 12
KH = 12
PH =7,7
Καλημέρα..

Σε ό,τι αφορά στις μετρήσεις σου:

Γιατί έχεις διαφορετική τιμή ΚΗ από το ένα στο άλλο ενυδρείο? Ίδιο νερό δεν είναι? Στο λέω για να προβληματιστείς σε σχέση με την αξιοπιστία των στικ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο μεγάλο έριξα λίγη τροφή δυο μέρες τώρα.
Φαίνεται λίγο (έως υπερβολικά) απίθανο σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα να ολοκληρώθηκε ο κύκλος του αζώτου, και να έχεις ΝΗ3=0, ΝΟ2=0 και ΝΟ3=20-30.. Τι ακριβώς ήταν τα βακτηρίδια που έριξες?

Δύο πιθανότητες θα έβαζα εγώ.. Η πρώτη είναι ότι την αμμωνία και τα νιτρώδη που υπήρχαν στο ενυδρείο, να τα καθάρισε (ουδετεροποίησε) το χημικό που έβαλες μέσα.. Η δεύτερη και μάλλον πιθανότερη είναι να είναι λάθος οι μετρήσεις από το stick..

Σε συνδυασμό λοιπόν και με την παραπάνω παρατήρηση για τις ΚΗ, θα σου πρότεινα να πάρεις υγρά τεστ, τουλάχιστον για ΝΟ2 και ΝΟ3..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή μου φαίνονται οι τιμές τού 25 σχετικά καλές , (δεν ξέρω αν ο μαγαζάτορας πού το κράτησε δύο μέρες εκεί, αν έβαλε μπόλι), δεν έχω μεταφέρει τα ψάρια στο μεγάλο...
Κατ'αρχήν, επιβεβαίωσε τις μετρήσεις σου με υγρά.. Όπως και να'χει, η συγκέντρωση αμμωνίας που θα προέκυπτε από την ίδια ιχθυοφόρτιση στο μεγάλο ενυδρείο είναι σαφώς και αναμφισβήτητα μικρότερη απ'ό,τι στο μικρό! Θα μου πεις ότι το φίλτρο του μικρού είναι είτε μπολιασμένο, είτε, στο κάτω κάτω, περισσότερο δουλεμένο από το μεγάλο.. Ε, σε αυτήν την περίπτωση, πάρε τα υλικά του φίλτρου (και όση βιολογία έχει ενδεχομένως αναπτυχθεί) και βάλτα στο φίλτρο του μεγάλου.. Ή μετέφερε ολόκληρο το φίλτρο.. Και μετέφερε και τα ψάρια σου..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos_k Εμφάνιση μηνυμάτων
ίσως μόνο να πρέπει να το μαλακώσω λίγο και να κατεβάσω λίγο το ΡΗ. Αν βάλω την ρίζα μέσα (όταν επιτέλους μουλιάσει...) λέτε να πέσει?
Έχεις καιρό ακόμη για το μαλάκωμα του νερού.. Άσε πρώτα να στρώσει το ενυδρείο.. Έχε βέβαια υπ'όψιν, ότι όταν αρχίσεις να "παίζεις" με τις παραμέτρους θα χρειαστείς όπως και δήποτε υγρά τεστ..

Εξάλλου, δε θέλουν όλα τα ψαράκια που έχεις αυτή τη στιγμή μαλακότερο νερό..

Μην περιμένεις πάντως και πολλά πράγματα από τη ρίζα..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσα φυτά να πάρω περίπου για να μην έχω πρόβλημα με CO2? Εννοείτε οτι θα πάρω κάποια από αυτά πού προτείνετε. Δεν θέλω όμως να γίνει και ζούγκλα...8-10 είναι καλά?
Ξεκίνα με λίγα και σιγά σιγά αυτά θα μεγαλώνουν, και κλαδεύοντας θα τα πολλάπλασιάζεις..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αεραντλία τελικα είναι υπερβολή?
Το μόνο που προσφέρει είναι ανατάραξη της επιφάνειας (με αποτέλεσμα την οξυγόνωση του νερού από την ατμόσφαιρα).. Που το ίδιο θα μπορούσε να προσφέρει και η κατάλληλη ρύθμιση της εξόδου του φίλτρου.. Εσύ όμως θέλεις ελαφρά ανατάραξη, για να μή χάνεται το διοξείδιο (που είναι απαραίτητο για τα φυτά) στην ατμόσφαιρα.. Άρα όχι απλά σου είναι περιττή η αεραντλία, αλλά θα σου έχει και αρνητικό αποτέλεσμα..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τα ψάρια που έχω, είναι απαραίτητο ο μονομάχος να πάει μόνος τού?
Με την παρούσα σύνθεση, ναι.. Δες κι εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27618

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά να τα βάλω στο μεγάλο τώρα? Να κάνω αλλαγές νερού?
Τα είπαμε και παραπάνω..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων...
Εσύ να'σαι καλά και τα ψαράκια σου! Καλή συνέχεια!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03269 seconds with 10 queries