Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 10-01-09, 12:53
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Χαίρομαι που σας αρέσει μια και στηρίζομαι πολύ και με ενδιαφέρει η γνώμη των φυτεμένων του forum

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλεξη, μπραβο κι απο εμενα !! Μου αρεσει παρα πολυ,. Ασε την rosanervig να πυκνωσει λιγο στην δεξια μερια και θα δειξει πιο "δεμενο".Η αλγη με χαλαει λιγο, φαινεται πολυ. Η πρασινη τριχοειδης συνηθως οφειλεται σε 2 πραγματα, ανεπαρκες CO2 και περισσεια σιδηρου. Δεν αναφερεις λιπανση οποτε και δεν μπορω να πω με σιγουρια.
Με την Mayaca γιατι ξενερωσες και θες να την βγαλεις; αν θυμαμαι καλα σου αρεσε πριν λιγο καιρο και δειχνει και θαυμασια μεσα στο ενυδρειο σου !
Όπως φαίνεται και στις φωτό η polysperma ετοιμάζει νέα σειρά κλαδιών οπότε πιστεύω σε μερικές βδομάδες θα έχει πυκνώσει ικανοποιητικά.Είχε χάσει μερικά φύλλα επειδή μερικά νούφαρα είχαν καλύψει μεγάλο μέρος της επιφάνειας για ένα χρονικό διάστημα με αοτέλεσμα τα κάτω φύλλα να πάρουν την κατηφόρα.
Η πράσινη αυτή άλγη είναι πολύ αντιαισθητική όντως για αυτό και τα φύλλα
θα κοπούν.Λυπάσματα δεν βάζω καθόλου και όσο αναφορά το co2 βάζω 1ml excel κάθε μέρα.Είναι αλήθεια ότι η mayacα έχει δέσει ωραία μέσα στο ενυδρείο και είναι από τα αγαπημένα μου φυτά αλλά τα πανέμορφα φύλλα της έχουν πιάσει καφέ άλγη,έχω κάνει και παλαιότερα ένα θέμα για αυτό το πρόβλημα.Στην παρούσα φάση δεν με ενοχλέι ιδιαίτερα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dinos99 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο φιλε μου.πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!!!
να σε ρωτησω...αφου χρησημοποιεις τυρφη δεν καφετιζει το νερο σου???το ρωταω γιατι δεν το βλεπω στις φωτο.
θελω και εγω να βαλω στο φιλτρο μου αλλα δεν μου πολυαρεσει αυτη η καφετιλα!!
Nτίνο όπως έγραψα χρησιμοποιώ τυρφη,αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι με τον τρόπο που την έχω διατάξει στο φίλτρο μου δεν την δουλέυω ικανοποιητικά.Παρόλο που στην κάλτσα είναι πολύ χαλαρή δεν βρίσκεται στην έξοδο ή στην είδσοσο του φίλτρου για να περνάει το νερό με ροή μέσα από τους κόκκους της,για αυτό και οι τιμές του νερού δεν είναι τόσο κατεβασμένες όσο θα έπρεπε και το νερό δεν έχει κιτρινίσει όσο θα έπρεπε.Αν θυμάμαι καλά έχεις apistogramma masken,οι ουσίες που απελευθερώνει η τύρφη (και τα φύλλα και τα κουκουναράκια) είναι πολυ΄χρήσιμες για τα ψάρια μας.Προσωπικά πιστεύω ότι τα προηγούμενα απιστόγκραμα που είχα αναπαρήχθηκαν σε πολύ μεγάλο ποσοστό λόγω των ευεργετικών ουσιών της τύρφης και των φύλλων και της κατάλληλης φωλιάς που τους είχα.Η κιτρινίλα είμαι σίγουρος ότι θα σου αρέσει με τον καιρό μιας και κάνει το ενυδρείο μας πιο βιοτοπικό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ομορφο ενυδρειο και ωραιος γλυκος και ηρεμος φωτισμος απο τη grolux.

Τα φυτα πρεπει να κοiταξεις λιγο για Ν Αμερικης. (ασιατικα και αφρικανικο εχεις και το mayaca που ειναι αμερικη το πας για εξω)

Επιφυλασομαι για το μεγεθος του ενυδρειου, για cacatuoides.
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια!

Δεν θέλω να γίνει αυστηρά Νότιας Αμερικής μιας και μερικά από τα τωρινά μου φυτά τα λατρεύω,την difformis την έχω εδώ και ένα χρόνο και από ότι βλέπω σε όλα τα setup που έχω κάνει αναπτύσετται τέλεια και της "αρέσει" να κυριαρχεί μέσα στον χώρο,η polysperma είναι από τον κύριο Αλέξανδρο και βλέπω ότι έχει δέσει αρκετά με το όλο στήσιμο,η nymphea είναι όντως άκυρη απλά την θέλω ως διαχωριστικό των δύο πλευρών,η mayaca είναι το αγαπημένο μου φυτό μαζί με την rotala (την οποία "φλέρταρα" πολύ καιρό)...Σε λίγο καιρό ίσως γίνω πιο βιοτοπικός αφαιρώντας τα ξένα φυτά,και σε επόμενο στάδιο ίσως αφαιρέσω και όλα τα φυτά.Είδωμεν
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01919 seconds with 11 queries