Θέμα: Στρώσιμο
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 31-07-07, 20:43
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elanir Εμφάνιση μηνυμάτων
αρχικά ... μόνος μου και όχι μόνη μου :P χε χε για κάποιο λόγο μου έκανε σαν θηλυκό ξωτικόνομα χε χε sorry

δεύτερον... ειναι αυτό που λες ότι ανυπομονώ και εκτός αυτού αν ειναι κάθε φορα που εμφανίζεται κάτι να περιμένω 3-4 μερες για να το παραγγείλω κλπ υπάρχει πρόβλημα...μόνο υπομονή γιατί αν γίνει στραβή θα πρέπει να περιμένεις διπλάσιο χρόνο για να ξαναστρώσεις

γιατί να μην πάρω μπόλι απ τον άλλο εφόσον απότι κατάλαβα είναι ασφαλές? τρέχει καιρό, τι μετρήσεις έχει;

παρειγηλα και ένα τεστ σήμερα απο ένα pet shop με κάτι χαρτάκια μέσα αλλά ούτε αυτός δεν ήξερε τι κάνει... πήρε στον αντιπρόσωπο τηλ και αυτός του είπε ότι είναι καλά...μόνο μπούσουλα σου δίνει αλλά δεν παρέχει ασφάλεια, βασικά αν σου δείξει ότι τα νιτρικά σου είναι καλά και η αμμωνία σου μηδέν νομίζω ότι μπορείς να βασιστείς (ότι τα πράγματα πάνε καλά, τίποτε παραπάνω). Εγώ στην αρχή χρησιμοποιούσα τα Multistick της aquavital και "νόμιζα" ότι όλα πάνε καλά. Όταν όμως αρχίσεις και βάζεις ψάρια με λίγο μεγαλύτερες απαιτήσεις (όχι χρυσόψαρα και κιχλίδες εννοώ) τότε τα πράγματα στραβώνουν. Για να μπορέσεις να ευχαριστηθεις ψάρια και φυτά πρέπει να τους προσφέρεις συνθήκες όσο πιο κοντά γίνεται στις κανονικές τους (αν το ψάρι σου απαιτεί pH 7 gH 12 δεν θα πάθει τίποτα με pH 8 gH 18 αλλά δεν θα πάρεις και το καλύτερο από το ψάρι - και μην ξεχνάς ότι υπάρχουν ψάρια με ακόμα μεγαύτερες απαιτήσεις)
τι να πώ...

μάλλον 8α ξεκινήσω διαδικασία μπόλι αύριο το μεσημέρι από τον φίλο μου αφού πρώτα προμηθευτο χαλικάκι...

αν υπάρχει κάτι πείτε το πριν είναι αργά
Θα το ξαναπώ......υπομονή
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01650 seconds with 10 queries