Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 13-04-07, 15:17
Το avatar του χρήστη inser
inser Ο χρήστης inser δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2004
Περιοχή: Agia paraskevi
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Παράθεση:
Προχθες απεκτησα ενα ζευγαρι Cyathofarynx Furcifer "Cigoma" ειναι αρκετα μικρα ακομη, μαλλον ειναι λαθος που πηρα μονο 2 και οχι χαρεμι αλλα υπαρχει μια καποια στενοτης. Τα προοριζω για ενα 500λιτρο ενυδρειο, και ειμαι διατεθειμενος ακομη και να τους το αφιερωσω ολοκληρο!

Για την ωρα τα εχω στο 120λιτρο μου,μαζι με προσωρινους συγκατοικους 3 yoyo loaches.

Ελπιζω ολα να πανε καλα και να ζευγαρωσουν οταν ερθει η ωρα τους!
Καλησπέρα και από μένα..Θα ήθελα να σου πω και εγώ την άποψη μου μιας και ασχολούμαι 1,5 χρόνο με αυτά τα ψαρια..

Χαίρομαι πολύ που υπάρχουν και άλλοι λάτρεις αυτών των ψαριών γιατί εγώ τα βρίσκω καταπληκτικά και από τα πιο ενδιαφέροντα και όμορφα ψαρια γλυκού νερού..

Κατά την άποψη μου πάντα ! τα 120 λίτρα που τα κρατάς είναι παρα πολύ λίγα και θα ήταν καλο να τα μετακομίσεις σύντομα σε ένα μεγαλύτερο tank..

Τα 500 λίτρα που τα προορίζεις είναι σίγουρα καλύτερα εγώ θα πρότεινα ένα 700λίτρο και προσεκτική επιλογή συγκατοίκων..

Επίσης 2 μονο ψαρια αυτού του είδους είναι παρα πολύ λίγα και αυτό το γνωρίζεις φαντάζομαι..Για να δεις την πραγματική συμπεριφορά τους πρέπει να βάλεις αρκετά περισσότερα..

Εγώ έχω ένα group από 7 furcifer (2m + 5f) και τα είχα αρχικά σε 450 λίτρα για 8 μήνες μέχρι που κατάλαβα ότι δεν ήταν αρκετά γιατί ο δεύτερος αρσενικός δεν είχε χώρο για να κάνει και αυτός φωλια..

Για αυτόν τον λόγο τα μετακόμισα σε 700 λίτρα με συγκατοίκους ένα ζεύγος benthochromis tricoti + 8 cyprichromis και τώρα η συμπεριφορά τους είναι καταπληκτική..Ένα φανταστικό πράγμα που κάνουν είναι ότι τα αρσενικά "μεταμορφώνονται" σε θηλυκά και κλέβουν άμμο ο ένας από την φωλια του αλλου..

Μέχρι στιγμής έχουνε ζευγαρώσει 2 φορες δυστυχώς όμως χωρίς να βγάλω μωρά..Η μια περίπτωση και πιο πιθανή είναι επειδή τα κατάπινε η άπειρη θηλυκιά αλλα πάντα υπάρχει και η περίπτωση να γινονταν γεύμα των συγκατοίκων τους το ίδιο κιόλας βραδυ..

Αυτά τα λίγα από μένα άμα με το καλο τα μετακομίσεις σε μεγαλύτερο και πάρεις ακόμα μερικά θα μπορούσα να σε βοηθήσω και με το aquascape του ενυδρείου η ότι άλλο μπορώ..

Υγ: Πρόσεχε την διατροφή τους διότι έχουν πολύ ευαίσθητα στομάχια..

Φιλικά Λευτερης ..
__________________
madagascar cichlids 1000l
paratilapia andapa + paretroplus menarambo
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01892 seconds with 11 queries