Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 16-02-18, 15:19
ultraxmode Ο χρήστης ultraxmode δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2018
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

ξεκινάω το διάβασμα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από insidious Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Λιγα πραγματακια για αρχη να σε βοηθησουν
Α) το ψευτικο διακοσμο πλαστικα φυτα βαρελακια χχρωματιστά χαλικια εκτος τ οτι απελευθερωνουν ουδιες στο νερο βλαβερες αφου ειναι τεχνιτα, προκαλουν κ στρες στα ψαρακια σ αφου δεν υπαρχουν στο περιβαλλον τους. Θα πρότεινα να τα βγαλεις να βαλεις φυσικο χαλικι η. Αμμο τα χρυσόψαρα τρωνε τα περισσοτερα φυτα οποτε απο αληθινα φυτα θα μπορουσες να βάλεις κάποιες βαλισνεριες πχ.
Αυτα ομως δευτερευουν αφού :
β) το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο για τα ψαρακια αυτα τα χρυσόψαρα θελουν μήκος ιδίως τα κομετ μηκος 1μ+ κ περιπου 40 λίτρα για ενα ψαρακι.
Γ) το πιο βασικο το ενυδρειο σ ειναι αστρωτο.πραγμα που σημαινει οτι αν δε το στρωσεις οτι κ να βαλεις μεσα μεχρι να στρωσει θα χει θεμα.
Βαλε μια αγγελια κ ζητα για μπολι.
Πανε στην ενοτητα των Αρχαρίων κ ξεκινα διαβασμα ωστε να μη χασεις αλλο ψαράκι κ να εχεις ενα σωστο κ ομορφο ενυδρειο π θα το χαίρεσαι
Δυστυχως για το ψαρακι σ τωρα δε γνωρίζω αν μπορεί να γινει κατι
σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. δυστυχώς όταν πήγα με τη γυάλα κ τα 2 ψαράκια (που μου τα έφεραν δώρο.. ποτέ δεν είχα σκεφτεί να αγοράσω ψάρια) στο πετ σοπ, μου είπαν ότι το 40λιτρο κάνει για τα 2 ψαράκια. Το αγόρασα. Μετά διάβασα ότι οι βιολόγοι λένε ότι θέλουν 40 λίτρα το καθένα.

Θα πάρω τεστάκια το απόγευμα και θα έρθω με μετρήσεις.

Διάβασα σε ένα άλλο φόρουμ για μια αντίστοιχη περίπτωση όπου το ψαράκι είχε νηκτική κήστη. Έβρασα λοιπόν ένα μπιζέλι αρακά κ του έδωσα (με δυσκολία) να φάει. Φανταστείτε ότι το έπιανα με το χέρι μου απαλά κ το έβαζα να φάει λίγο λίγο. Δεν το έχει φάει όλο κ του το έχω σπάσει σε πολύ μικρά κομματάκια. Όμως από το μισό που έχει φάει, σαν να πήρε τα πάνω του. Τώρα κολυμπάει και δεν κάθεται στα πλάγια.

Τι να κάνω? να το αφήσω στο μπωλάκι? να του αλλάξω πάλι νερό? Δυστυχώς δεν έχω παραπάνω ενυδρεία ή γυάλα (έσπασε) για να το βάλω.. Απλά μερικές sos οδηγίες. Επίσης, αλάτι θα του έκανε καλό αν του αγόραζα απο pet shop? ενυδρειακό? διάβασα ότι κάνει καλό για τέτοιες περιπτώσεις..

ευχαριστώ πολύ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultraxmode : 16-02-18 στις 15:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01651 seconds with 11 queries