Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Τί γλείφτη να βάλω σε 60λιτρο με Guppy; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87243)

BaCh 08-07-15 01:54

Τί γλείφτη να βάλω σε 60λιτρο με Guppy;
 
Υπάρχει κάποιος γλείφτης που να μπορεί να μπει σε φυτεμένο 60λιτρο με Guppy;

Γιώργος Κ 08-07-15 02:30

Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32647
Δεν υπαρχει καν η λεξη αυτη για να περιγραψει καποιο ψαρι ...
Ποιο ειναι το προβλημα "καθαριοτητας"?

BaCh 08-07-15 04:00

Η αλήθεια είναι πως νόμιζα ότι θεωρούνται απαραίτητα. Ωστόσο δεν έχω κάποιο θέμα σε ότι αφορά την "καθαριότητα". Απλώς μου αρέσουν τα ψαράκια που βεντουζάρουν στο τζάμι και τρώνε την άλγη και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάτι που να μπορεί να μπει σε 60λιτρο και συνάμα να συμβιώνει με Guppy.

Ξέχασα να αναφέρω ότι στο βυθό έχω χαλικάκι.

P.S.: Ιχθυολόγος μου έχει πει ότι τα Cae βοηθάνε στην περίπτωση τριχοειδούς άλγης.

nazgul 08-07-15 08:35

Σε 60αρι ενυδρειο οι CAE, δυσκολα.

http://www.seriouslyfish.com/species...lus-aymonieri/

artsi28 08-07-15 08:46

Εγω σε ολα μου τα ενυδρεια κ με χαλικι κ με αμμο ειχα ancistrus sp3!!!δ μεγαλωνουν πολυ κ προσωπικα μου αρεσουν παρα πολυ!!σε ενα ειχα κ oto...πολυ ομορφα κ δραστηρια!!

crazydiver 08-07-15 10:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 894393)
Σε 60αρι ενυδρειο οι CAE, δυσκολα.

http://www.seriouslyfish.com/species...lus-aymonieri/

φιλε nazgul ο φιλος μαλλον εννοουσε sae.κοιτα λιγο ξανα το λινκ που παραθετεις γιατι προκειται για τελειως αλλο ψαρι

Τάκης 08-07-15 10:18

και τα SAE αλλά και τα CAE δεν μπαινουν ευκολα σε 60 αρι,
ειδικα τα CAE , ασε που ειναι διαολακια, καλοί αλγοφαγοι αλλά διάολοι
-------------------------
Για την άλγη βάλε σαλιγκαρια ramshorn, μην επιβαρύνεις το ενυδρείο με ψάρια, και γενικα τα αλγοφαγα ψάρια δεν είναι πανακια, δεν σημαινει πως επειδη θα μπουν αλγοφαγα δεν θα εχεις αλγη, τα σαλιγκαρια μπορώ να πω πως είναι πολύ καλύτερα στη κατανάλωση άλγης

nazgul 08-07-15 11:16

Παράθεση:

.S.: Ιχθυολόγος μου έχει πει ότι τα Cae βοηθάνε στην περίπτωση τριχοειδούς άλγης.
Παράθεση:

φιλε nazgul ο φιλος μαλλον εννοουσε sae.κοιτα λιγο ξανα το λινκ που παραθετεις γιατι προκειται για τελειως αλλο ψαρι
CAE γραφει βρε, οχι SAE :D (ή εχασα κατι?)

Μια καλη λυση για την αλγη σε 60 λιτρα ειναι nerite snails. Βαλε ενα και θα δεις τι δουλεια κανει.

MAVROGP 08-07-15 13:30

Για εμένα η καλύτερη λύση είναι τα σαλιγκάρια nerite. Έχω δύο zebra nerite σε 60L φυτεμένο με τακτική λίπανση και το έχουν πεντακάθαρο.

BaCh 08-07-15 13:41

Παιδιά Chinese Algae Eater εννοούσα. Γνωρίζω ότι δε μπαίνουν σε 60άρι. Ως σημείωση το έγραψα.

Έχω ήδη ένα CAE μέσα και θέλω να το δώσω γιατί έχει μεγαλώσει αρκετά.. Γι αυτό σκεφτόμουν τί άλλο μπορώ να βάλω.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από artsi28 (Μήνυμα 894394)
Εγω σε ολα μου τα ενυδρεια κ με χαλικι κ με αμμο ειχα ancistrus sp3!!!δ μεγαλωνουν πολυ κ προσωπικα μου αρεσουν παρα πολυ!!σε ενα ειχα κ oto...πολυ ομορφα κ δραστηρια!!

Όμορφο το Ancistrus. Μοιάζει και με το Pleco που μου αρέσει!
Επειδή βλέπω ότι έχει αγκαθάκια, δεν αντιμετώπισες πρόβλημα με τα φυτά;
Ρωτάω επειδή παλιότερα είχα ένα Pleco και μπλέκονταν στα φυτά και τα ξήλωνε συνέχεια.

Τάκης 08-07-15 13:41

το CAE μεγαλώνει πιο πολύ από το SAE

An aquarium with base dimensions of 150 ∗ 45 cm should be the smallest considered.

http://www.seriouslyfish.com/species...lus-aymonieri/

..

artsi28 08-07-15 13:48

Οχι δ ειχα κανενα απολυτως προβλημα με τα φυτα μου (κ ειχα φουλ φυτεμενο)!!!
απο την αλλη τα oto ειναι πιο ωραια κ εχουν πλακα!!ειναι πολυ ενεργητικα αλλα πρεπει να εχεις καμια 6αρια για να μανουν κοπαδι (ετσι ξερω τουλαχιστον) αλλα εχεις 6αρι!!
για μενα ΜΗΝ βαλεις ram γιατι ειχα κ εγινε πανικος απο τις γεννες κ μετα απο καποια φαση δ ειναι ωραιο θεαμα!!!

BaCh 08-07-15 17:04

Υπάρχει κάποια ονομασία του Ancistrus στα Ελληνικά;
Το τελικό sp3 έχει να κάνει με το μέγεθος;

Γιώργος Κ 08-07-15 17:36

Δεν θα ειναι καλα σε 60λιτρο ο ανσιστρους .... Χωρια που "θελει" τελειως διαφορετικο νερο απο τα γκαπυ ... ;)

Timekeeper 08-07-15 22:38

τα chinese algae eaters bach λογο τελικου μεγεθους και συμπεριφορας δεν κανουν για το ενυδρειο σου μαλλον αλλα οντως κανουν καλη δουλεια με την αλγη πρoσωπικα τους θεωρω τους καλυτερους αλγοφαγους.Τα sae επισης λογο μεγεθους δεν μπορεις να τα κρατησεις + οτι ειναι καλυτερο να τα εχεις σε ομαδα 5-6 ατομων.τα nerite κανουν και αυτα καλη δουλεια ειδικα με την green spot αλγη αλλα σαν αρνητικο ειναι οτι αμα πεσεις σε θυληκο θα σου γεμισει ασπρα αυγα παντου που δεν θα εκκολαπτονται απαιτουν υφαλμυρο νερο.Καλυτερα εαν δεν εχεις θεμα αλγης να μην αυξησεις χωρις λογο το βιοφορτιο του ενυδρειου σου.εαν παλι εχεις πρωτα προσπαθησσε να βρεις τι φταιει και διορθωσε το .

delta66 08-07-15 23:58

Βαλε κανενα σαλιγκαρακι

BaCh 09-07-15 02:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 894436)
Δεν θα ειναι καλα σε 60λιτρο ο ανσιστρους .... Χωρια που "θελει" τελειως διαφορετικο νερο απο τα γκαπυ ... ;)

Βασικά είδα της παραμέτρους νερού και minimum διαστάσεων που απαιτούνται εδώ:
http://www.seriouslyfish.com/species...-cf-cirrhosus/

Βλέπω λάθος ψάρι ή αντιλαμβάνομαι κάτι λάθος; Οι παράμετροι φαίνεται να μπορούν να συμβαδίσουν..

Γιώργος Κ 09-07-15 03:09

Διαβασε αν εχεις ορεξη εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63544
και εδω: Πως διαβαζουμε ενα προφιλ ψαριου (βεβαια ειναι για αλλο ειδος ψαριου αλλα δωσε σημασια στα κοκκινα γραμματα)

BaCh 09-07-15 03:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 894467)

χμμμ.
Να φανταστώ ότι στέκεσαι κυρίως στο μέγεθος και στο οριακό των παραμέτρων..

Γιώργος Κ 09-07-15 03:37

Ε ναι ... το να παιρνεις τις ακραίες τιμες απο καθε ειδος και να τις συνδιαζεις δεν ειναι και η καλυτερη τακτικη ... τουλαχιστον το ενα ειδος απο τα δυο - ισως και τα δυο - θα ζει στα ορια συνεχεια ... ;)

BaCh 09-07-15 03:39

Οπότε η μόνη λύση είναι να παίρνω cae και μόλις μεγαλώσουν να τα δίνω :-Ρ

delta66 09-07-15 05:24

Λυση χρειαζονται μονο τα προβληματα.

artsi28 09-07-15 06:47

Βαλε μερικους oto....πολυ ομορφη κ κανουν δουλιτσα!!προσωπικη αποψη....μακρυα απο σαλιγκαρια....θα γεμισεις ram...κ δ θ ειναι ωραιο!!!τωρα για τα ancistrus...εμενα συμβιωναν για πολυ καιρο!!αλλα.οι παραμετροι...αλλα.λενε!!!

Demetra 09-07-15 16:34

Ωραία τα oto και εγώ σκέφτομαι να βάλω...πάντως και οι γαρίδες κάνουν δουλίτσα όσων αφορά την άλγη...

nazgul 09-07-15 20:09

Παιδια, η αλγη αντιμετωπιζεται με εξαλειψη των συνθηκων που την προκαλουν, οχι με οργανισμους που την αφαιρουν. Τουλαχιστον σε φυτεμενο ενυδρειο, ειναι κατι εφικτο. Αν βαλουμε καποιο αλγοφαγο, δεν θα σταματησει να δημιουργειται η αλγη.

Απο το να βαλουμε βαλουμε καποιο οργανισμο σε λαθος παραμετρους και λαθος ενυδρειο, ειναι προτιμοτερο να αφιερωσουμε λιγο χρονο για να μελετησουμε το ενυδρειο μας και να κανουμε καποια πειραματα. Αν δεν τα καταφερουμε, μπορουμε να προσθεσουμε οργανισμους που θα ζησουν καλα στο ενυδρειο μας, αναλογα με τα λιτρα, τις παραμετρους νερου και τους κατοικους του.

Και δε μιλαει καποιος που δεν ειχε pleco σε 60αρι στο ξεκινημα του, γιατι κακως ειχα οπως και σχεδον ολοι.

Υ.Γ. Στη περιπτωση σου Bach, οπως γραφω και πιο πανω, γνωμη μου ειναι να δοκιμασεις ενα nerite snail. Μπορει να σε εντυπωσιασει ;)

Irakles 09-07-15 20:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 894528)
Παιδια, η αλγη αντιμετωπιζεται με εξαλειψη των συνθηκων που την προκαλουν, οχι με οργανισμους που την αφαιρουν. Τουλαχιστον σε φυτεμενο ενυδρειο, ειναι κατι εφικτο. Αν βαλουμε καποιο αλγοφαγο, δεν θα σταματησει να δημιουργειται η αλγη.

Υ.Γ. Στη περιπτωση σου Bach, οπως γραφω και πιο πανω, γνωμη μου ειναι να δοκιμασεις ενα nerite snail. Μπορει να σε εντυπωσιασει ;)

και οχι μονο ενα... φοβεροι καθαριστες αλλα στο φυτεμενο μπορεις λιγο με το φωτισμο λιγο με την λυπανση και αρκετα με το Co2 φτιαχνουν αυτα!!! παιξε και δοκιμασε θα το βρεις...

nazgul 09-07-15 20:30

Παράθεση:

και οχι μονο ενα...
Αν δε θελει καποιος αυγα, καλο ειναι να μην ειναι απο το ιδιο ειδος, ωστε να μη ζευγαρωσουν. Υπαρχουν αρκετα ειδη nerite snails στο εμποριο για να βρουμε.

Irakles 09-07-15 20:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 894530)
Αν δε θελει καποιος αυγα, καλο ειναι να μην ειναι απο το ιδιο ειδος, ωστε να μη ζευγαρωσουν. Υπαρχουν αρκετα ειδη nerite snails στο εμποριο για να βρουμε.

νομίζω οτι και ενα να ειναι... αν ειναι θηλυκό θα αφήνει αυγα... αλλα θελουν υφάλμυρο νερο για αναπαραγωγή οπότε μένουν αυγα...

nazgul 09-07-15 20:58

Σωστα τα λες. Απλα αν ειναι ενα, θηλυκο και εχει γονιμοποιηθει, μετα απο καποιους μηνες θα σταματησει να αφηνει αυγα.

Irakles 09-07-15 21:06

εμενα 8 μηνες αφηνει... μπραβο καρπεροτητα!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03285 seconds with 10 queries